این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

کاشت ایمپلنت دندان با تعرفه سال 97 ، برای ثبت نام ایمپلنت بدون افزایش قیمت کلیک کنید

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر ابراهیم گل

دندان عقل

دندان عقل

دندان عقل: دندان ها از نوزادی تا بزرگسالی به نوبت بیرون می زنند. ابتدا دندان های جلویی، بعد دندان های نیش، پس از آن آسیاب کوچک و آسیاب بزرگ و در آخر دندان های آسیاب بزرگ سوم که به آنها دندان عقل می گویند

1397/10/09
251
0

دندان عقل 

 
 
سندرم ترک دندان چیست؟
 
دندان ها از نوزادی تا بزرگسالی به نوبت و مرحله ای بیرون میزنند. ابتدا دندانهای جلویی، بعد دندانهای نیش، پس از آن آسیاب کوچک و آسسیاب بزرگ و در آخر دندانهای آسیاب بزرگ سوم که آنها را با عنوان دندان عقل میشناسیم. دندان عقل اغلب در حدود بیست سالگی بیرون میزند و عقبی ترین دندان در دهان است. برخی دیگر هیچ مشکلی با دندان عقل خود ندارند و برخی دیگر با مشکلاتی مانند درد، عفونت و نهفتگی دندان عقل مواجه میشوند. برخی افراد هم به صورت مادرزادی دندان عقل ندارند.
 
دندان عقل چه زمانی بیرون میزند؟
معمولا چهار دندان عقل رشد میکند که هر یک در انتهای یه سمت قوس دندانی بیرون میزند. معمولا بین هفده تا بیست و یک سالگی دندانهای عقل شروع به بیرون زدن میکنند. گاهی اوقات دندانهای عقل بیرون نمیزنند و در زیر لثه می مانند و یا تنها بخشی از آنها بیرون میزند. به این حالت نهفتگی دندان گفته می شود.
 
چرا دندان عقل در می آوریم؟
وجود دندانهای عقل با اینهمه مشکلی که ممکن است ایجاد نماید، ممکن است به نظر غیر منطقی برسد به خصوص که برای جویدن نیاز خاصی به آنها نداریم. اما در بسیاری از موارد این دندانها جایگزین دندانهای از دست رفته دیگر میشوند. دندانهای عقل از هفت سالگی شروع به رشد در فک میکنند و رشد آنها بر خلاف دندانهای دیگر از پیش از تولد یا بدو تولد نیست. در طول تاریخ بشر، رژیم غذایی متداول انسان به گونه ای بود که باعث ساییدگی شدید دندانها میشد. در چنین شرایطی وجود دندانهای عقل بسیار مفید بود تا جایگزین دندانهای آسیاب دیگر شود که ساییده شده یا از بین رفته اند. اما با رژیمهای غذایی امروزی که نرمتر هستند، دندانها به این سرعت ساییده و تخریب نمیشوند بنابراین فضای خالی برای بیرون زدن دندانهای عقل ایجاد نمیشود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد فک های انسان های امروزی کوچکتر از انسان های نخستین است به همین علت دندان عقل با مشکل مواجه می شود.
 
مشکلات دندان عقل چیست؟
مشکلات دندان عقل عمدتا درد و ناراحتی، عفونت، التهاب و عفونت لثه و پوسیدگی دندان است. علت این مشکلات این است که مسواک زدن آخرین دندان عقبی دشوار است و تجمع پلاک و باکتریها محتمل تر است. سایر مشکلات دندان عقل به نهفتگی آن برمیگردد که از عوارض جدی آن تشکیل کیست در زیر دندان است. این کیستها باعث تحلیل رفتن استخوان فک و وارد آمدن فشار بر عصبهای فک می شوند.
 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

ایمپلنت دندان    ایمپلنت     قیمت ایمپلنت    هزینه کاشت دندان    کاشت دندان    کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر ابراهیم گل     متخصص ایمپلنت   لمینت دندان  قیمت  لمینت دندان   قیمت کامپوزیت دندان    کامپوزیت   ایمپلنت بدون درد    جراحی لثه   جراح لثه   مرکز ایمپلنت   ایمپلنت در یک روز   ایمپلنت دندان جلو    متخصص کاشت دندان   مرکز ایمپلنت تهران  کلینیک دندانپزشکی   دندانپزشک   شهرک غرب    هزینه ایمپلنت   ایمپلنت فوری    قیمت  ایمپلنت ALL ON 4     جراح ایمپلنت   سینوس لیفت   بازسازی استخوان  عوارض ایمپلنت  کاشت دندان مصنوعی    متخصص کاشت ایمپلنت دندان    جراح دندانپزشک    دکتر ابراهیم گل   مرکز تخصصی ایمپلنت   هزینه ایمپلنت دندان جلو  ایمپلنت all on 4    همه چیز در مورد ایمپلنت     ایمپلنت آمریکایی     قیمت ایمپلنت آمریکایی  ایمپلنت کره ای   قیمت ایمپلنت کره ای   لمینت بدون تراش      جدول قیمت لمینت دندان سال 97    جدول قیمت لمینت سال 97   قیمت ایمپلنت سوییسی  جدول قیمت کامپوزیت سال 97    جدول قیمت ایمپلنت سال 97   قیمت ایمپلنت   قیمت ایمپلنت دندان