این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

             تخفیف ویژه ایمپلنت برای اطلاعات بیشتر تماس کلیک کنید

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

لمینت دندان - انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ +قیمت 99

لمینت دندان - انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ +قیمت 99

لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ : لمینت کردن دندان معمولاً طی یک دوره شش هفته و ظرف دو جلسه درمانی انجام می‌شود. در جلسه اول معاینه کامل و جامع انجام می‌شود.  . 

1397/06/11
12,437
0

 

 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟
 
 
لمینت کردن دندان معمولاً طی یک دوره شش هفته و ظرف دو جلسه درمانی انجام می‌شود. در جلسه اول معاینه کامل و جامع دهان انجام شده و دندان آماده ‌سازی می‌شود. در این مرحله از بی‌ حسی موضعی استفاده می‌شود. مرحله تشخیص و معاینه برای شناسایی هر گونه مشکل احتمالی در سلامت دهان و دندان پیش از لمینت دندان ضرورت دارد. همچنین دندان‌پزشک با همکاری شما رنگ مناسبی برای دندان انتخاب می‌کند که مشابه رنگ دندان‌های مجاور باشد. (توصیه میشود مقاله ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )
 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - مراحل لمینت کردن دندان
 
 

مراحل لمینت کردن دندان

به طور کلی لمینت کردن دندان شامل چند مرحله اصلی است. 
 
1- ابتدا دندان‌پزشک با استفاده از بی‌ حسی موضعی، بافت‌های دهان را بی‌ حس می‌کند تا در حین کار راحت باشید و دردی احساس نکنید.
2- دندان با دستگاه برش چرخشی، اندکی شکل دهی می‌شود تا آماده دریافت پوسته ونیر باشد. مته های دستگاه اندازه و شکل های مختلف دارند که متناسب با نیاز استفاده می‌شود. به این ترتیب امکان تراش دقیق و جزیی دندان وجود دارد. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - بافت‌های دهان
 
 
در صورتی ‌که از لمینت کامپوزیتی استفاده شود مواد رزین کامپوزیت مستقیماً بر روی دندان مالیده و شکل دهی می‌شوند و سپس با تاباندن نور مخصوصی فعال و سخت می‌شوند. به همین ترتیب لایه بعدی کامپوزیت کار می‌شود تا در نهایت دندان به شکل، ابعاد و رنگ مورد نظر برسد. پس از آن در نهایت دندان پولیش می‌شود با ظاهری کاملاً شبیه دندان زنده و طبیعی داشته باشد. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - لمینت کامپوزیتی
 
3- در صورتی که از لمینت سرامیکی استفاده شود باید پس از تراشیدن دندان، قالب‌ گیری انجام شود. قالب به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شود تا ترمیم مورد نظر توسط تکنسین ساخته شود. برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی مجهز به تکنولوژی‌های دیجیتالی جدید هستند که این مرحله را حذف کرده و کار قالب ‌گیری و ساخت ترمیم را به صورت دیجیتالی در همان جلسه انجام میدهند. در این روش به جای قالب ‌گیری از دوربین دیجیتالی مخصوصی برای اسکن استفاده می‌شود و در همان لحظه تصاویر به کامپیوتر ارسال شده و بر روی نمایشگر ظاهر می‌شود. سپس با استفاده از دستگاه تراش دیجیتالی ترمیم نهایی از یک تکه بلوک سرامیکی، تراشیده و ساخته می‌شود.
 
 
افرادی که دندان های زیبا و سفیدی ندارند و از لبخند زیبا برخوردار نیستند، بدنبال دندان هایی
زیبا و سفید هستند. لمینت راه چاره برای این افراد است که روی سطح جلویی دندان را پوشش می دهد.
 
مطالعه بیشتر >>>   لمینت دندان چیست؟  
 
 
4- در صورتی که درمان ظرف دو جلسه انجام شود، ممکن است در جلسه اول پس از تراشیدن دندان از لمینت موقتی برای پوشاندن سطح دندان استفاده شود. با این حال ممکن است نیازی به این کار نباشد. در صورتی که چند دندان هم زمان لمینت می‌شوند و یا در شرایطی که مینای باقی مانده ضخامت کافی داشته باشد از لمینت موقتی استفاده نمی‌شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - لمینت سرامیکی
 
 
پس از آماده ‌سازی دندان ممکن است دندانتان به غذاهای سرد یا داغ حساسیت نشان دهد چرا که بخشی از مینا برداشته شده است. همچنین ممکن است افزایش حساسیت اندکی پس از لمینت موقتی و لمینت نهایی تجربه شود. حساسیت دندان موقتی بوده و خیلی زود برطرف می‌شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - حساسیت دندان
 
 
 
5- پیش از چسباندن لمینت، سطح دندان با ژل اسیدی مخصوصی خراشیده و زبر می‌شود تا پیوند محکم‌تری بین دندان و لمینت برقرار شود. 
6- برای جایگذاری لمینت نهایی، ابتدا لمینت موقتی برداشته میشود.
7- با استفاده از چسب مخصوص دندانپزشکی لمینت به دندان چسبانده می شود. 
8- در نهایت لمینت تنظیم شده و در صورتی که کاملا مناسب باشد، پولیش شده و کار تمام می شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - دندان و لمینت
 
 

کامپونیر چیست؟

کامپونیرها ونیرهای پیش ساخته کامپوزیتی هستند که در اختیار دندانپزشکان قرار گرفته می شود. این کامپونیر ها به صورت پلی مریزه شده و پیش ساخته هستند. این ونیرها از جنس کامپوزیت نانو هیبرید هستند که در حقیقت پوسته های مینایی می باشند که با روش خاصی روی سطح لبیال دندان های قدامی باند می شوند. علاوه بر اینها باعث می شوند عمل طراحی لبخند با سرعتی بی نظیر امکان پذیر گردد و رنگ و فرم دندان ها را اصلاح می کنند.
 
 
 

مزایای کامپونیر چیست؟

 • بسیار به صرفه هستند
 • با کامپوزیت قابل اصلاح هستند
 • قابلیت رنگ آمیزی زیر آنها وجود دارد
 • بسیار آسان مورد استفاده قرار می گیرد
 • قابل فرم دهی و تطبیق سایز روی دندان ها هستند
 • کار در یک جلسه انجام شده و نیاز به قالبگیری ندارد
 • در بسیاری از موارد به تراش نیاز ندارند یا حداقل تراش لازم دارند
 • زیبایی بسیار عالی و سطحی براق و بدون نیاز به پالیش ایجاد می کنند زیرا از قبل پلی مریزه شده اند
 • نسبت به درمان های مستقیم سریع تر و زیبا تر و نسبت به درمان های غیر مستقیم بسیار به صرفه تر و سریع تر هستند.

 

 

لمینت کامپوزیتی بهتر است یا سرامیکی؟

ونیر یا لمیت دندان یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان از جنس کامپوزیت یا سرامیک (پورسلین) است که بر روی سطح جلوی دندان قرار میگیرد تا شکل، ابعاد و رنگ آن را بهبود ببخشد. 
به ‌طور کلی دو نوع لمینت وجود دارد: لمینت سرامیکی و کامپوزیتی. هر دو روش در صورتی که درست انجام شود، نتایج خوبی داشته و دندان‌ها و لبخند را زیبا می‌کند. 
 
 
ایمپلنت یک پایه تیتانیومی است که در داخل استخوان فک در زیر لثه جایگذاری می‌شود تا روکش دندان
را در جای خود ثابت نگه دارد. جنس ایمپلنت دندان نقش مهمی در تعیین هزینه درمانی دارد.
 
مطالعه بیشتر >>>   ایمپلنت دندان چیست؟  
 
 
 
پیش از این که برای لمینت کردن دندان تصمیم نهایی را بگیرید، باید مطمئن شوید شرایط لازم برای این کار را دارید. لمینت دندان برای همه افراد و همه دندان‌ها ممکن است مناسب نباشد. برای مثال در صورتی که بیماری لثه دارید نمی‌توانید لمینت کنید بلکه ابتدا باید عفونت لثه را درمان نمایید و پس از آن اقدام لمینت کردن دندان نمایید. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - لمینت کامپوزیتی بهتر است یا سرامیکی؟
 
 

لمینت کامپوزیتی 

درمان لمینت کامپوزیتی که به آن باندینگ نیز گفته می‌شود، تنها ظرف یک جلسه انجام می‌شود. در این روش رزین کامپوزیت به صورت یک لایه نازک بر روی سطح دندان مالیده می‌شود و شکل می‌گیرد. دندانپزشک آن را به شکل و ابعاد مورد نظر در می‌آورد. پس از آن مواد رزین کامپوزیت با تاباندن نور مخصوصی، سخت می‌شود. در نهایت لمینت کامپوزیتی تنظیم و پولیش می‌شود. 
برای لمینت کامپوزیتی، تنها مقدار بسیار کمی از دندان تراشیده می‌شود و یا حتی ممکن است اصلاً نیازی به تراشیدن دندان نباشد. به همین علت این روش محافظه کارانه ترین روش زیبایی دندان‌ها و لبخند است و سلامتی دندان را تحت تاثیر قرار نمی دهد. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - باندینگ
 
 

در چه شرایطی لمینت کامپوزیتی مؤثرتر است؟ 

لمینت کامپوزیتی در شرایطی استفاده می‌شود که تغییرات جزئی در دندان‌ها لازم باشد. متداولترین کاربردهای آن عبارتند از لب پر شدن یا تغییر رنگ دندان‌های طبیعی و ناهمراستایی خفیف دندان‌ها. 
توجه داشته باشید که با این روش نمی‌توان فضاهای بزرگ خالی بین دندان‌ها را پر کرد و یا دندان‌هایی که خیلی کوتاه هستند را بلندتر کرد و یا شکستگی‌های بزرگ که که لبه دندان را اصلاح نمود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - در چه شرایطی لمینت کامپوزیتی مؤثرتر است؟
 
 
 

ویژگی‌های لمینت کامپوزیتی چگونه است؟ 

مواد کامپوزیت امروزی طول عمر خوبی دارند و ظاهری بسیار شبیه مینای دندان ایجاد می‌کنند. متوسط طول عمر لمینت کامپوزیتی پنج تا 10 سال برآورد می‌شود. نتایج نهایی لمینت کردن دندان‌ها با کامپوزیت بستگی بسیار زیادی به مهارت و هنر دندانپزشکی دارد. به همین علت انتخاب دندانپزشک مناسب اهمیت ویژه‌ای در این درمان دارد. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - ویژگی‌های لمینت کامپوزیتی چگونه است؟
 
 
 

مزیت‌های لمینت کامپوزیتی چیست؟ 

درمان با لمینت کامپوزیتی تنها ظرف یک جلسه انجام شود در حالی که لمینت سرامیکی باید در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شود بنابراین حداقل دو جلسه باید مراجعه کنید. به ‌طور کلی می‌توان گفت لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیدن و آماده ‌سازی دندان و همچنین استفاده از بی ‌حسی ندارد. 

لمینت کامپوزیتی به دلیل هزینه پایین‌تر، برای طیف گسترده‌ تری از بیماران قابل انجام است. به خصوص در صورتی که تعداد بیشتری از دندان‌ها را می‌خواهید لمینت کنید بحث هزینه مهم‌تر می‌شود. معمولاً هزینه لمینت کامپوزیتی نصف لمینت سرامیکی تمام می‌شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - مزیت‌های لمینت کامپوزیتی چیست؟
 
 
 

معایب لمینت کامپوزیتی چیست؟ 

لمینت کامپوزیتی دوام و استحکام لمینت سرامیکی را ندارد و احتمال لب پر شدن آن بیشتر است. 
لمینت کامپوزیتی در مقابل تغییر رنگ ناشی از سیگار یا نوشیدنی‌ها (مانند قهوه و چای) مقاومت لمینت سرامیکی را ندارد چرا که مواد رزین کامپوزیت متخلخل بوده و رنگدانه‌ها را به خود جذب می‌کند در حالی که لمینت سرامیکی بدون تخلخل بوده و حالت لعابی دارد.

 

لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - معایب لمینت کامپوزیتی چیست؟

 


لمینت سرامیکی 

لمینت سرامیکی که به آن لمینت پورسلین و یا چینی نیز گفته می‌شود، یکی از زیباترین ترمیم‌های دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. در این روش پس از تراشیدن دندان و قالب ‌گیری از دندان، ترمیم در لابراتوار دندانپزشکی ساخته و آماده شده و سپس بر سطح جلوی دندان چسبانده می‌شود. مقدار تراشیدن دندان بستگی به ساختار دندان و حجم آن دارد.
در آماده سازی، مینای دندان از سطح جلویی و لبه‌ های دندان برداشته میشود. از آنجایی که معمولاً قطر لمینت سرامیکی معادل 0.5 تا 0.7 میلی‌متر است، معمولاً به همین اندازه از مینای دندان برداشته میشود. لمینت سرامیکی پس از چسبیدن به سطح دندان بسیار مستحکم و مقاوم می‌شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - لمینت پورسلین
 
 

در چه شرایطی استفاده از لمینت سرامیکی بهتر است؟

در مواردی از این روش استفاده می‌شود که فضاهایی که باید پر شده یا ترمیم شود بزرگ‌تر از حدی هستند که لمینت کامپوزیتی بتواند آنها را پوشش دهد.

 

لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - در چه شرایطی استفاده از لمینت سرامیکی بهتر است؟

 


ویژگی‌های لمینت سرامیکی چیست؟ 

لمینت سرامیکی بسیار بادوام و مقاومت و به ندرت لب پر شدگی یا دچار تغییر رنگ می‌شود. طول عمر آن در صورت مراقبت مناسب بین 15 تا 20 سال برآورد می‌شود. برای لمینت کردن دندان به دندانپزشکی مراجعه کنید کسه از مواد با کیفیت و مرغوب استفاده کرده و مهارت زیادی در این کار داشته باشد تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. 
 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - ویژگی‌های لمینت سرامیکی چیست؟
 

مزیت‌های لمینت سرامیکی چیست؟ 

سرامیک موادی شفاف و بازتابنده نور است و خصوصیات بازتاب نور آن شبیه مینای دندان می‌باشد. در نتیجه ظاهری بسیار شبیه دندان طبیعی ایجاد می‌کند و در این زمینه هیچ ترمیم دیگری به پای آن نمی‌رسد. 
به علت خاصیت لعابی در سطح، لمینت سرامیکی در مقابل تغییر رنگ و لک بسیار مقاوم است. 
لمینت بسیار مقاوم است و به ندرت و پر می‌شود. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - مزیت‌های لمینت سرامیکی چیست؟
 
 

معایب لمینت سرامیکی چیست؟ 

لمینت سرامیکی باید در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شود بنابراین حداقل دو مرتبه باید به دندانپزشک مراجعه کنید. 
لمینت سرامیکی گران‌تر از لمینت کامپوزیتی است چرا که نیاز به صرف زمان بیشتر، تخصص و مهارت می‌شود و مواد و تجهیزات بیشتر دارد. 
نمی‌توان لمینت سرامیکی را ترمیم کرد. در صورتی که لمینت ترک خورده یا لب پر شود باید تعویض گردد. 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - معایب لمینت سرامیکی چیست؟
 
 
 

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟

پاسخ بستگی به شرایط و اولویت‌های شما دارد. 
اولین چیزی که باید پیش از این تصمیم بدانید، وضعیت دندان‌هاست. گاهی اوقات درمان‌های سفید کننده دندان (بلیچینگ) برای بهبود زیبایی دندان‌ها کفایت می‌کند اما گاهی نیز دندان‌ها به قدری ناهمراستا و یا ضعیف هستند که حتی لمینت نیز مناسب نمی‌باشد. بنابراین باید شرایط دندان از جمله ضخامت مینا، استحکام و مقاومت دندان و هدف از درمان در نظر گرفته شود. حتماً باید هدف خود از لمینت کردن دندان‌ها را به صورت شفاف و مشخص به دندانپزشک بگویید تا شما را در تصمیم‌ گیری یاری نماید. 

 از نظر زیبایی لمینت سرامیکی بهترین روش است بنابراین اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برایتان از اولویت بالایی برخوردار است بهتر است این روش را انتخاب کنید. در صورتی که شدت یا گستردگی مشکل نیازمند ترمیم، زیاد باشد لمینت مناسب‌تر و در صورتی که مشکل خفیف‌تر باشد کامپوزیت که روشی محافظه کارانه تر است مناسب‌تر می‌باشد. 

اگر چند دندان خود را می‌خواهید لمینت کنید و هزینه برایتان اهمیت دارد لمینت کامپوزیتی ممکن است برایتان مناسب‌تر باشد. اگر کارتان فوری است و می‌خواهید ظرف یک جلسه دندان‌هایتان زیباتر شود لمینت کامپوزیتی روشی است که باید انتخاب کنید. 

اگر دندانی که می‌خواهید لمینت کنید تحت فشار زیادی قرار دارد لمینت سرامیکی مقاوم‌تر و مطمئن‌تر است. اگر مواد غذایی مصرف می‌کنید که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند یا سیگار می‌کشید لمینت سرامیکی که در مقابل تغییر رنگ و لکه مقاوم‌ است برای شما مناسب است. همچنین در سایت blogs.ubc اطلاعات کاملی وجود دارد . 
 
 
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی؟
 
 
لمینت دندان ،قیمت لمینت دندان چیست و انواع لمینت کامپوزیت و سرامیک؟ - ویدیوهای بیشتر
 

نظرات

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)