این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

انواع مختلف گیر کردن دندان عقل در زیر لثه

انواع مختلف گیر کردن دندان عقل در زیر لثه

انواع مختلف گیر کردن برای کشیدن دندان عقل در زیر لثه: گاهی اوقات دندان در زیر لثه گیر کرده و تنها بخشی از آن بیرون میزند و گاهی اصلا دندان نمی تواند از لثه بیرون بزند. این اتفاق در مورد دندان عقل بسیار شایع است

1397/10/09
5,145
2

 

سندرم ترک دندان چیست؟
 

گاهی اوقات دندان در زیر لثه گیر کرده و تنها بخشی از آن بیرون میزند و گاهی اصلا دندان نمیتواند از لثه بیرون بزند. این اتفاق در مورد دندان عقل بسیار شایع است چون برای کشیدن دندان عقل مشکلاتی بوجود می آید و از آنجایی که دندان عقل آخرین دندانی است که بیرون می زند و در صورت کوچک بودن فک و کمبود فضا، احتمال بسته بودن مسیر بیرون زدن دندان عقل بیشتر بوده و در نتیجه آن دندان زیر لثه می ماند. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید ) به گیر کردن دندان در زیر لثه نهفتگی گفته می شود. نهفتگی دندان عقل بسته به شرایط، درمان می شود و همیشه به جراحی نیاز ندارد. انواع مختلف نهفتگی دندان عقل به صورت زیر است.

 
نهفتگی افقی

این نوع نهفتگی دندان، بیشتر از همه درد دارد. در این نوع نهفتگی دندان عقل که در واقع آسیاب بزرگ سوم است، به صورت افقی قرار گرفته و به دندان آسیاب همسایه خود فشار وارد میکند. تصور کنید یک آجر روی پدال گاز یک بولدوزر قرار داده اید و ماشین به کندی و آرام آرام حرکت میکند. اگر از این نوع نهفتگی دندان رنج میبرید، احتمالا درد زیادی دارید مگر این که تحت درمان قرار بگیرید. عکس پرتوی ایکس مشخص میکند دندان عقل نهفته، چه وضعیتی دارد. اگر نهفتگی افقی تایید شود دندانپزشک احتمالا توصیه میکند به جراح دهان مراجعه کنید تا طی یک عمل جراحی، دندانتان را بکشد. اگر دست روی دست بگذارید درد غیر قابل تحمل شده و خطر صدمه دیدن دندانهای همسایه آن وجود دارد.

بنابراین حتما به جراح دهان مراجعه کنید تا از عوارض این مشکل در امان بمانید. بدون عکس پرتوی ایکس نمیتوان موقعیت دقیق دندان عقل نهفته را مشخص کرد.
این کار تحت بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی صورت میگیرد. پس از پایان جراحی با مصرف مسکن درد برطرف میشود. ممکن است برای کاهش احتمال عوارض در دوران بهبودی بافتها، آنتی بیوتیک (چرک خشک کن) تجویز شود. 
 

نهفتگی به سمت عقب دهان

این نوع نهفتگی کمترین شیوع را دارد. هنگامی که دندان عقل به صورت دیستال نهفته شده است یعنی به سمت عقب دهان زاویه دارد. بسته به زاویه دندان در مورد کشیدن آن تصمیم گیری میشود. اگر زاویه دندان نزدیک به صفر درجه باشد جراح ممکن است یکی دو سال صبر کند تا ببیند آیا لازم است دندان کشیده شود یا نه. اگر زاویه دندان حدود 90 درجه باشد، احتمال زیادی دارد که در نهایت در استخوان گیر کرده و نتواند کامل بیرون بزند. در این مرحله تصمیم گیری در مورد کشیدن یا نکشیدن دندان عقل بر عهده جراح دهان است.

 
نهفتگی عمودی

این نوع نهفتگی به این معنی است که دندان عقل تقریبا به حالت قائم ایستاده است. ممکن است دندان به دندان مجاور خود نزدیک شده یا با آن تماس پیدا کند. احتمال این که چنین دندانی به شکل نرمال بیرون بزند بسیار زیاد است و این نوع نهفتگی به ندرت به جراحی نیاز پیدا میکند.
اگر نیاز به عمل جراحی باشد، علت آن فشار آوردن دندان بر سطح زیرین دندان آسیاب همسایه یا جلوی استخوان است.

 
نهفتگی به سمت جلوی دهان یا مزیال

این نوع نهفتگی به صورتی است که دندان به سمت جلوی دهان زاویه دارد. این نهفتگی شایعترین نوع نهفتگی است و زاویه دندان تعیین کننده روش درمانی یا عدم درمان است. در بیشتر موارد بیرون زدن بخشی از دندان (نیمه نهفته) اتفاق می افتد به طوری که جلوی دندان به سطح لثه میرسد اما عقب دندان بیرون زده است. این نوع نهفتگی دندان معمولا مدتی تحت نظر دندانپزشک قرار میگیرد چرا که ممکن است خود به خود اصلاح شود. همچنین در سایت nuffieldhealth اطلاعات کاملی وجود دارد . 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۱/۱۳۰۰
پاسخسلام خانم دکتر.سایتتون عالیه
میخاستم بدونم ایا دندان عقلی که در اومده و به عصب رسیده رو میشه عصب کشی کرد ؟دنبال اینم که به جای کشیدن اگه میشه درستشون کنم ایا امکان عصب کشی دندان عقل وجود داره ؟ شما این کارو انجام میدین؟
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام وقت خوش

در هر صورت برای اعلام نظر باید معاینه کلینیکی صورت گیرد.

همچنین در صورت تمایل میتوانید مقاله زیر در ازتباط با دندان عقل را مطالعه کنید:

https://drebrahimgol.com/what-is-a-wisdom-tooth

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location