این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه

حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه

نهفتگی دندان نیش به این معنی است که دندان نیش در زیر لثه گیر کرده و نمیتواند درست بیرون بزند بنابراین علاوه بر این که از نظر زیبایی مسئله ایجاد می شود

1400/08/19
8,066
2

حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه

حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه
 

 

نهفتگی دندان های دائمی

نهفتگی دندان نیش به این معنی است که دندان نیش در زیر لثه گیر کرده و نمیتواند درست بیرون بزند بنابراین علاوه بر این که از نظر زیبایی مسئله ایجاد میشود، عملا این دندان هیچ کارایی ندارد. نهفتگی دندان معمولا در دندان آسیاب سوم که به دندان عقل مشهور است، اتفاق می افتد. (توصیه می شود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید ) این دندان ها آخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می زنند و در عقب دهان جای دارند به همین علت در بسیاری از مواقع فضای کافی برای بیرون زدن آنها باقی نمانده است و این دندان ها نهفته یا نیمه نهفته می شوند و مشکلات متعددی مانند درد و عفونت و آبسه ایجاد می کنند.

در مورد نهفتگی دندان عقل چون معمولا نیاز ضروری به این دندان نیست و نیازی به جایگزینی ندارد، در صورت به وجود آوردن مشکل با عمل جراحی کشیده می شود. اما در مورد دندان نیش بالایی که بعد از دندان عقل بیشترین میزان نهفتگی دندان را به خود اختصاص میدهد، موضوع به این سادگی نیست.

دندان نیش دندان مهمی در قوس دندانی است و در غذا خوردن و صحبت کردن نقش مهمی دارد. دندان نیش برای جویدن بسیار محکم است و بلندترین ریشه را در بین تمامی دندانها دارد.  دندانهای نیش اولین دندانهایی هستند که هنگام بستن فکها، با هم تماس پیدا میکنند و فک و بقیه دندانها را به موقعیت درست هدایت می کنند.

 

نهفتگی دندان نیش چگونه است؟

در حالت معمول، دندان های نیش فک بالا آخرین دندان های جلویی هستند که بیرون می زنند. معمولا در سن سیزده سالگی دندان های نیش دائمی بیرون میزنند و فضای خالی جلوی دهان را کامل می بندند.

اگر دندان نیش در زیر لثه گیر کند، باید برای بیرون کشیدن و هدایت آن به جای خود اقدام شود. تکنیک هایی برای کمک به بیرون زدن دندان نیش و هدایت آن وجود دارد که برای همه دندان های بالایی و پایینی نهفته، قابل استفاده است.

شصت درصد از دندان های نیش نهفته بالایی در سقف دهان قرار دارند و بقیه موارد در وسط استخوان پشتیبانی کننده گیر کرده اند و در موقعیت بالاتری نسبت به ریشه دندان های مجاور یا در سمت جلوی قوس دندانی (به سمت صورت (فیشیال)) قرار دارند.
 

اهمیت پی بردن به موقع به نهفتگی دندان نیش

در کودکانی که سن بیشتری دارند بیشتر احتمال دارد که دندان نیش نهفته با کمک نیروهای طبیعی بیرون نزد حتی اگر فضای کافی در قوس دندانی وجود داشته باشد. انجمن ارتودنتیست های امریکا توصیه می کند غربالگری پانورکس پرتوی ایکس همراه با معاینه دهان در همه کودکان در هفت سالگی انجام شود.

در این معاینه باید همه دندان ها شمرده شود تا مشخص شود آیا مشکل در بیرون زدن دندان های دائمی وجود دارد یا نه. باید مشخص شود همه دندان های دائمی در فک وجود دارند یا برخی از آنها غایبند.

وجود دندان اضافی یا زایده های غیر معمول که مسیر بیرون زدن دندان نیش را ممکن است مسدود نمایند باشد بررسی شود. همچنین مشخص می شود آید فضای قوس دندانی ممکن است به اندازه ای کم باشد که دندان نیش فضای کافی برای بیرون زدن نداشته باشد.

این معاینات معمولا توسط دندانپزشک عمومی صورت می گیرد. درمان چنین مشکلاتی نیازمند براکت ارتودنسی برای باز کردن فضای لازم برای بیرون زدن دندان های دائمی است.

همچنین ممکن است لازم باشد جراح دهان دندان اضافی یا زایده های غیر معمولی که باعث بسته شدن مسیر بیرون زدن دندان شده اند را خارج کند. در صورتی که در سن 11 تا 12 سالگی مسیر بیرون زدن به روی دندان باز شده و فضای کافی در قوس دندانی وجود دارد این امکان وجود دارد که دندان نیش نهفته به شکل طبیعی بدون کمک بیرون بزند.

اگر دندان نیش تا 13 یا 14 سالگی کامل رشد کرده و هنوز بیرون نزده است، حتی با باز کردن فضا هم به خودی خود بیرون نمیزند. اگر بیمار سن زیادی داشته باشد (بالای 40 سال)، احتمال این که دندان در جای خود جوش خورده باشد خیلی زیاد است.

در چنین مواردی دندان علیرغم تلاش ارتودنتیست و جراح دهان تکان نمیخورد.
متاسفانه تنها راه حل در این مرحله این است که دندان نهفته کشیده شود و جای خالی آن با نوعی پروتز دندانی مانند بریج پر شود.
 

اگر با وجود فضای کافی دندان نیش بیرون نزد، چه باید کرد؟

در مواردی که دندان نیش خود به خود بیرون نمیزند، جراح دهان با همکاری ارتودنتیست دندان به نیش کمک میکنند تا بیرون بزند و به جایگاه اصلی خود برود. هر مورد باید جداگانه بررسی شود و بسته به شرایط روش درمان انتخاب شود اما معمولا هم عمل جراحی لازم است هم براکت ارتودنسی. در بیشتر موارد باید براکت به دندانهای بالایی وصل شود و فضای کافی برای بیرون زدن دندان نهفته ایجاد شود. اگر دندان نیش شیری هنوز نیفتاده است و در جای خود مانده، معمولا در جای خود حفظ میشود تا فضای کافی برای بیرون زدن دندان نیش دائمی باز شود. سپس بیمار به جراح دهان ارجاع داده میشود تا طی یک عمل جراحی، بافتهای روی دندان نیش باز شده و کنار زده شوند تا نگین براکت به دندان چسبانده شود.
این عمل ساده در مطب انجام میشود. لثه بالای دندان نهفته برش خورده و بالا زده میشود تا جراح به دندان دسترسی پیدا کند. اگر دندان نیش شیری هنوز در جای خود قرار دارد، در همین جلسه کشیده میشود. پس از نمایان شدن دندان نهفته، جراح نگین براکت را به آن میچسباند. یک زنجیر طلایی کوچک به نگین وصل میشود. جراح زنجیر را به سیم ارتودنسی وصل شده به دندانهای دیگر متصل میکند تا ارتودنتیست تنظیمات لازم را انجام دهد.
 

گاهی اوقات جراح دندان نهفته نمایان شده را به همین صورت رو باز رها میکند و لثه را بالاتر از دندان بخیه میکند تا کاملا روی دندان باز بماند و یا این که پنجره ای که در لثه ایجاد شده بود را دوباره میبنند و لثه را روی دندان پوشانده و بخیه میکند. در بیشتر مواقع لثه به جای اول بازگشته و بخیه میشود و فقط زنجیر طلایی چسبیده به دندان نهفته بیرون می ماند.
 
چندی پس از جراحی (یک تا چهارده روز) بیمار به ارتودنتیست مراجعه میکند. یک حلقه کشی (الاستیک) به زنجیر وصل میشود تا دندان نهفته را بیرون بکشاند. با این کار فرایند حرکت دادن دندان به جایگاه درست، شروع میشود. این کار به دقت تحت کنترل و نظارت قرار دارد و تدریجی انجام میشود به همین علت غالبا یک سال طول میکشد. یادتان باشد هدف بیرون آوردن دندان نهفته است نه کشیدن و خارج کردن آن. پس از این که دندان به قوس دندانی و جایگاه درست رسید، لثه اطراف آن بررسی میشود تا اطمینان حاصل شود محکم و سالم است و دندان را پشتیبانی میکند. در برخی شرایط به خصوص در مواردی که دندان مسافت طولانی را طی کرده است، ممکن است یک عمل جراحی جزئی لثه لازم باشد تا حجم بافت لثه بیشتر شده و دندان را تنگاتنگ در بر بگیرد. همچنین در سایت ncbi.nlm.nih اطلاعات کاملی وجود دارد . 
 
این اصول اساسی را میتوان برای هر دندان نهفته در دهان اجرا کرد. در موارد زیادی هر دو دندان نیش بالایی نهفته میشوند. در این موارد فضای قوس دندانی همزمان در هر دو طرف باید آماده سازی شود. هنگامی که ارتودنتیست شرایط را مناسب ببیند، جراح در یک جلسه برای هر دندان نهفته یک نگین براکت وصل میکند تا نیازی به دو جراحی نباشد. از آنجایی که دندانهای جلویی و آسیاب کوچک ، اندازه کوچکی دارند و تک ریشه ای هستند در صورتی که نهفته شوند راحت تر میتوان آنها را به بیرون هدایت کرد اما کار در مورد دندانهای آسیاب بزرگ (عقب دهان) سخت تر است. دندانهای آسیاب بزرگ خیلی بزرگتر هستند و چند ریشه دارند، این ویژگی باعث میشود حرکت دادن آنها خیلی سخت تر باشد. از طرفی چون جایگاه آنها عقب دهان است قدرت مانور ارتودنتیست و جراح کمتر است.
 
درمان نهفتگی دندان در کودکی
پژوهشهای اخیر نشان میدهند با شناسایی به موقع دندانهای نهفته ، درمان باید در سنین پایین شروع شود. به محض شناسایی نهفتگی دندان باید بیمار به ارتودنتیست مراجعه نماید تا بررسی های لازم انجام شود. در برخی موارد باید بیمار پیش از سیم کشی دندانها با براکت، به جراح دهان مراجعه نماید. جراح ممکن است دندان شیری که بیشتر از موعد مانده و نیفتاده است و یا برخی از دندانهای دائمی را بکشد. همچنین هر گونه دندان اضافی یا زایده هایی که مسیر بیرون زدن دندانهای دائمی را مسدود کرده اند باید برداشته شوند. همچنین ممکن است از جراح خواسته شود دندان نیش نهفته را نمایان کند بدون این که براکت و زنجیر به آن وصل نماید. به این ترتیب ممکن است بیرون زدن دندان تسهیل شود و نیازی به ارتودنسی نباشد. در صورتی که بیمار در سن مناسب مراجعه کرده باشد، ممکن است تنها درمان ارتودنسی و ایجاد فضای کافی برای بیرون زدن دندان نهفته کفایت کند و پس از آن دندان خود حرکت کرده و از جای درست بیرون بزند. به این ترتیب طول دوره درمان بسیار کمتر شده و هزینه ها پایینتر خواهد بود و بیمار مدت کوتاهتری باید براکت داشته باشد.

 

 

 
 
حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه   - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
 
حرکت دادن و بیرون کشیدن دندان نیش نهفته در زیر لثه   - ویدیوهای بیشتر
 
 

 
مقالات مرتبط :
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۱/۱۱۰۰
پاسخسلام.من16سالمه و نزدیک به 3سال هستش که سه تا دندون نهفته دارم.به چند دکتر مراجعه کردم نظرشون ارتودنسی بود ولی باز میگن نهایتا 50% احتمالش هست درست بشه.
ننظرتون چیه؟آیا ارتودنسی مشکلم رو حل میکنه؟
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام روزتون بخیر
 لطفا برای بررسی کامل تر عکستون رو برای ما ارسال نمائید.
از طریق لینک زیر می توانید عکس تون رو برای ما بفرستید:
https://drebrahimgol.com/send-your-cbct

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location