این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج جنس زیرکونیا یکی از بهترین جنس های بریج محسوب می شود. بریج زیرکونیا محکم تر است، دوام بیشتری دارد و ظاهر آن هم نسبت به انواع دیگر زیباتر است.

1401/12/10
5,578
2

بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست و چه مزایایی دارد؟

بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست و چه مزایایی دارد؟
 

بریج جنس زیرکونیا یکی از بهترین جنس های بریج محسوب می شود، که معمولا مورد پسند بیماران ایمپلنت دندان قرار می گیرد. بریج زیرکونیا محکم تر است، دوام بیشتری دارد و ظاهر آن هم نسبت به انواع دیگر بریج بهتر و زیباتر است. (توصیه می شود مقاله لمینت دندان را نیز مشاهده کنید)

معمولاً استفاده از بریج از این جنس به بریج های فلزی و سرامیکی ترجیح داده می شود. علت اصلی اش هم این است که این نوع بریج حساسیت کمتری در دندان ها ایجاد می کند و به علاوه نیازی هم نیست در مورد تغییر رنگ و سیاه شدن قاعده روکش نگران باشید. بسیاری از افراد اصلاً به خاطر همین تیرگی در مرز لثه است که علاقه ای به استفاده از بریج ندارند.

البته این مسئله راه حل هایی هم دارد. مثلاً یکی از راه حل های این مشکل همان طور که گفتیم استفاده از بریج های بدون اسکلت فلزی است که چنین مسئله ای ایجاد نمی کنند. بریج هایی که به صورت کامل از سرامیک یا زیرکونیا با کیفیت مرغوب ساخته شده اند، چنین مشکلاتی را به وجود نمی آورند.

 

بریج از جنس زیرکونیا چیست؟

بریج در اصل به معنی پل است. بریج یک ساختار ترمیمی است که به طور کلی جزء زیر مجموعه دندان های مصنوعی قرار می گیرد. در بریج دو عدد روکش دندان به یک ساختار فلزی متصل هستند. در بین این دو روکش، یک عدد دندان مصنوعی هم وجود دارد. دو روکش بر روی دو دندان قرار می گیرند و دندان مصنوعی وسطی در جای خالی دندان از دست داده، جا می گیرد.

روکش ها به صورتی طراحی می شوند که ساختاری شبیه به دندان ولی به صورت تو خالی را تشکیل دهند. این روکش ها بر روی دندان هایی که در دو طرف خای خالی دندان قرار دارند، می نشینند. به این صورت دندان وسط که یک دندان مصنوعی است با حمایت و اتصال به دو روکش دیگر، فضای خالی را می پوشاند.

بریج زیرکونیا با بریج های معمولی تفاوت هایی دارد. جنس این بریج همان طور که مشخص است از اکسید زیرکونیوم است. اکسید زیرکونیوم یک نوع سرامیک دندانی و سفت و مستحکم است که در عین حال سازگاری خوبی هم با بدن انسان دارد.

سازگاری بالای قطعاتی که در بدن کار گذاشته می شوند اهمیت زیادی دارند. سازگاری بالای این بریج به این معنی خواهد بود که بدن شما بریجی که در دهان قرار می دهید را به راحتی می پذیرد و آن را پس نمی زند یا واکنش های التهابی و منفی نسبت به  آن نشان نمی دهد.

بریجی که از جنس زیرکونیا ساخته می شود از نظر ظاهری روشن و صیقلی است، درست مثل دندان های طبیعی. به همین دلیل وقتی در دهان کار گذاشته می شود تفاوتی بین بریج و دندان های دیگر احساس نخواهید شد.

 

مزایای استفاده از بریج زیرکونیا

مهم ترین مزایای بریج از جنس زیرکونیا استحکام، ثبات و ظاهر زیبای آن است که وقتی در کنار دندان های دیگر قرار می گیرد ظاهری شکیل و خوب پیدا می کند.

به علاوه همان طور که گفتیم، موادی که در ساخت این بریج استفاده می شود، زیست سازگار است یعنی این که موجودات و بافت های زنده نسبت به آن واکنش های آلرژی نشان نداده و ترکیبات موجود در آن باعث مشکل، آسیب و بیمار در بدن نمی شود.

از مزیت های دیگر بریج زیرکونیا، آماده سازی و پیش نیاز های کمتر آن است. یعنی آن که شما برای استفاده از این بریج و شروع فرآیند، اقدامات کمتری را لازم است انجام دهید. در روش ترمیمی استفاده از بریج، دندان های مجاور دندان از دست رفته، ابتدا تراشیده شده و تغییر شکل داده می شوند تا بتوان بر روی آن ها بریج را سوار کرد.

در واقع دو روکش که در دو طرف دندان مصنوعی قرار دارند، بر روی دندان های تراش خورده قرار خواهند گرفت و به عنوان پایه های پل برای دندان مصنوعی عمل خواهند کرد. پس قبل از این که بخواهید از بریج استفاده کنید، باید لایه ای نازک از روی دندان ها تراشیده شود تا روکش دندان بر روی آن جا شود.

مطمئناً هر چه این لایه برداشته شده کوچک تر و نازک تر باشد، بهتر است چرا که در واقع در این فرآیند شما مجبور هستید به دندان های سالم تان آسیب فیزیکی وارد کنید. در مورد بریج زیرکونیا هم همین کار باید انجام شود ولی ضخامت لایه ای که باید تراشیده شود، بسیار کمتر از سایر انواع بریج است.

از نظر ظاهری هم بریج زیرکونیا نسبت به بریج های دیگر برتری دارد. ظاهر زیباتر و جمع و جورتر این بریج به خاطر عدم استفاده از اسکلت فلزی است. پس در نتیجه وقتی بریج کار می گذارید دیگر اثر رنگ فلزی بر روی لثه ها دیده نمی شود. در نهایت این که وقتی از بریج زیرکونیا استفاده می کنید، تشخیص تفاوت میان بریج و دندان های طبیعی کار ساده ای نخواهد بود.

 

معایب بریج زیرکونیا

تا اینجای کار در مورد مزایای مختلف بریج زیرکونیا صحبت کردیم. ولی اکنون این سؤال پیش می آید که آیا این روش درمانی معایبی هم دارد؟ چه مسائلی هستند که می توانند باعث شوند شما به استفاده از انواع دیگر بریج ها ترغیب شوید؟

اولین چیزی که شاید به عنوان یک امتیاز منفی برای بریج زیرکونیا به حساب آید، قیمت زیاد تر آن است. بریج زیرکونیا نسبت به انواع دیگر بریج ها قیمت بیشتری دارد. و این یعنی این که اگر می خواهید از بریج زیرکونیا استفاده کنید، باید خوب بگردید و در نهایت گزینه ای را انتخاب کنید که هم از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد.

همچنین از نظر شکل و ظاهر و کارایی نیز به درد شما بخورد. ولی به شما توصیه می کنیم که در انتخاب بریج، معیار و اولویت اول تان را قیمت قرار ندهید. کارایی و مناسب بودن بریج برای شما چیزی است که اول از همه باید به آن فکر کنید.

خراشیده شدن و آسیب زدن به دندان های طبیعی دیگر یکی مشکلاتی است که ممکن است با استفاده از بریج زیرکونیا با آن مواجه شوید. یکی از مزایای بریج زیرکونیا استقامت و استحکام آن است. ولی این ویژگی گاهی اوقات می تواند اثرات منفی هم داشته باشد.

سطح روکش بریج زیرکونیا ممکن است در اثر تماس پیدا کردن با سطح دندان های طبیعی دیگر و کشیده شدن به آن ها، باعث سایش شود. نتیجه این است که سطح روکش و البته دندان های دیگر به آرامی دچار ساییدگی می شود و اثر گذاری بریج زیرکونیا کمتر می گردد.

بریج های سرامیکی نسبت به بریج های دیگر مقاومت کمتری نسبت به فشار و تنش های ناگهانی دارند. این مسئله باعث می شود که احتمال شکستگی و لب پر شدگی آن ها بیشتر شود. البته همه بریج های سرامیکی این طور نیستند. محصولات جدید تر و بهتر، این مشکل را تا حد زیادی بر طرف کرده اند و ساختار داخلی قوی تر و محکم تری دارند.

 

بریج زیرکونیا چطور در دهان کار گذاشته می شود؟

روش کار گذاری بریج زیرکونیا درست مانند روش کارگذاری بریج های جنس دیگر است. یعنی در مرحله اول و پیش از هر اقدامی، دندانپزشک وضعیت دندان ها و سلامت دندان تان را بررسی می کند. بعد مزایا و معایب روی های مختلف را برای شما مشخص می کند. اگر بخواهید از بریج استفاده کنید، احتمالاً اطلاعاتی کلی و مفید هم در مورد بریج در اختیارتان قرار می دهد.

اگر برای انجام بریج موافقت کنید و شرایط انجام بریج سرامیک یا زیرکونیا را هم داشته باشید، اقدامات اولیه برای آماده سازی شما برای انجام کار گذاشتن بریج را شروع می کند. آماده سازی در واقع شامل دو مرحله است که در مرحله اول بررسی دقیق تر و جزئی تر آسیب دیدگی و عکس برداری اشعه ایکس می باشد.

در مرحله بعد کار لایه برداری از سطح دندان انجام می شود. یعنی دندان هایی که در کنار جای خالی هستند با استفاده از یک دریل مخصوص کوچک تر شده و تراشیده می شوند تا در مرحله بعد روکش دندان بر روی آن قرار بگیرد.

تمام این اقدامات برای آن است که بریج به بهترین شکل بر روی دندان ها بنشیند و کاملاً مطابق با شرایط و وضعیت خاص شما باشد. به علاوه از دندان های شما یک قالب گیری هم انجام می شود. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بریج با ابعاد و اندازه های مورد نظر طراحی شود. این کار حدود 2 تا 3 هفته ممکن است طول بکشد.

در طول این مدت معمولاً یک بریج موقت به شما داده می شود تا قبل از آماده شدن بریج شخصی خودتان، استفاده کنید. وقتی کار ساخت بریج انجام شد، مجدداً به دندانپزشک مراجعه می کنید تا بریج اصلی بر روی دندان قرار داده شود. بریج جدید توسط دندانپزشک در جای خود قرار داده می شود و وضعیت جاگیری و اندازه و نصب شدن آن بر روی دندان بررسی می شود.

بعد از اطمینان از وضعیت قرار گیری مناسب، مواد مخصوص برای چسباندن روکش ها به دندان که به آن چسب دندانپزشکی می گویند، استفاده می شود تا کار به اتمام برسد. همچنین اطلاعات کامل در سایت healthline وجود دارد.

 
بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست؟ - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
بریج ساخته شده از زیرکونیا چیست؟ - ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل
 

مقالات مرتبط :

ایمپلنت فوری دندان | مزایای کاشت ایمپلنت دندان فوری + قیمت 1403

ایمپلنت دندان چیست؟ | هزینه کاشت ایمپلنت دندان در سال 1403

بهترین مرکز ایمپلنت | کلینیک تخصصی ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه | کاشت دندان در یک روز - تحویل فوری روکش

بهترین دندانپزشک در شهرک غرب | تهران

ایمپلنت دیجیتال | مراحل درمان – محاسبه قیمت و مشاوره

متخصص ایمپلنت | بهترین متخصص ایمپلنت از نگاه بیماران

جراحی لثه با لیزر و هزینه آن و بیماری های لثه چیست؟

کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان | قیمت لمینت در سال 1403

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۱/۱۲۰۰
پاسخسلام جناب دکتر
وقتتون بخیر
من دندانم ابسه کرده باید چکار کنم؟
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

با سلام وقت بخیر.

برای درمان باید آبسه به متخصص مراجعه شود.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location