این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت

سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت

سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت - مینی ایمپلنت در ابتدا برای درمان ارتودنسی طراحی شده بود تا به عنوان لنگرگاه موقتی عمل نماید امروزه کاربرد در پروتز برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی دارد.  

1398/02/19
569
0

 

سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت
 

مینی ایمپلنت چیست

در واقع مینی ایمپلنت در ابتدا برای درمان ارتودنسی طراحی شده بود تا به عنوان لنگرگاه موقتی عمل نماید اما امروزه کاربردهای زیادی در پروتزهای دندانی به عنوان دندان تکی یا برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی دارد. مینی ایمپلنت قطری تقریباً نصف قطر ایمپلنت معمولی دارد. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )


چرا همیشه به جای ایمپلنت دندان از مینی ایمپلنت استفاده نمی‌شود؟

بدیهی است که یکی از تفاوتهای بین ایمپلنت معمولی و مینی ایمپلنت تفاوت در اندازه طول آنها است اما قطر آنها هم تفاوت دارد. طول و قطر دقیق مینی ایمپلنت به شرکت سازنده آن بستگی دارد. این که از مینی ایمپلنت با چه اندازه و ابعادی، در دهان استفاده می‌شود بستگی به محل جایگذاری آن در دهان دارد مثلاً اگر می‌خواهید دندان آسیاب بزرگ را جایگزین کنید باید ایمپلنت بزرگ (استاندارد) جایگزین شود چرا که دندان آسیاب بزرگ ابعاد بزرگی داشته و باید استحکام بالایی داشته باشد. قطر ایمپلنت دندان که جایگزین آسیاب بزرگ می‌شود 5 میلی‌متر است اما قطر مینی ایمپلنت تنها 2.5 میلی‌متر است. هر کدام از دندانهای آسیاب بزرگ قرار است انواع غذاها را به خوبی آسیاب کنند بنابراین اگر می‌خواهید واقعاً عملکرد دندان ایمپلنتی همانند دندان آسیاب بزرگ واقعی باشد باید ایمپلنت معمولی استفاده شود نه مینی ایمپلنت.

تفاوت مهم دیگر مینی ایمپلنت و ایمپلنت معمولی، طراحی یک تکة مینی ایمپلنت است. ایمپلنت معمولی دو بخش مجزا از هم دارد: پایه پیچی شکل ایمپلنت که داخل استخوان فک فرو می‌رود و قطعه‌ ای که روی آن پیچ می‌شود و از لثه بیرون میزند (اباتمنت) تا پروتز بر روی آن نصب شود. بنابراین در شرایطی که لازم است زاویه دندان ایمپلنتی تنظیم شود باید از ایمپلنت معمولی که طراحی دو تکه دارد استفاده شود تا بتوان اباتمنتی با زاویه مناسب انتخاب کرد. به این ترتیب دندان نهایی شکل کاملاً طبیعی داشته و هنگام جویدن غذا، عملکرد مناسبی خواهد داشت.


چرا گاهی اوقات به جای ایمپلنت معمولی از مینی ایمپلنت استفاده می‌شود؟

گاهی اوقات ممکن است از مینی ایمپلنت به‌ عنوان راه حلی برای افرادی استفاده شود که استخوان کافی برای پیشتیبانی ایمپلنت معمولی ندارند. معمولاً در صورتی از این روش استفاده می‌شود که جایگاه دندان در فک پایین باشد چرا که استخوان فک بالا تراکم کمتری دارد. همچنین افرادی که دندان مصنوعی دارند و می‌خواهند دندان شان در جای خود ثابت شوند از مینی ایمپلنت برای ثابت نگه داشتن آن استفاده می‌کنند. در درمان ارتودنسی هم از مینی ایمپلنت استفاده میشود چون جایگذاری و خارج کردن آن آسان است. همچنین در سایت ncbi.nlm.nih.gov اطلاعات مفیدی وجود دارد .


هزینه کاشت مینی ایمپلنت در مقایسه با ایمپلنت معمولی چگونه است؟

مینی ایمپلنت مواد کمتری می‌برد در نتیجه ارزان‌تر از ایمپلنت معمولی است. اما نتایج آن در بلند مدت به اندازه ایمپلنت معمولی موفق نیست چرا که باریک‌تر است در نتیجه محدودیت‌هایی در استفاده از آن وجود دارد و اگر این محدودیت‌ها رعایت نشود ممکن است درمان با شکست مواجه شود.
 
 
سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت  - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
 
سؤالاتی درباره مینی ایمپلنت   - ویدیوهای بیشتر
 
 
 

نظرات

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)