این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

مزایای ایمپلنت نسبت به روش های دیگر جایگزینی دندان ها

مزایای ایمپلنت نسبت به روش های دیگر جایگزینی دندان ها

وقتی یکی از دندان هایتان آسیب می بیند و آن را از دست می دهید، لازم است فکری به حال جای خالی آن بکنید. روش های مختلفی برای جایگزینی دندان وجود دارد

1401/12/24
1,558
4

مزایای ایمپلنت نسبت به روش های دیگر جایگزینی دندان ها

ایمپلنت نسبت به روش های دیگر چه مزیتی دارد؟
 

وقتی یکی از دندان هایتان آسیب می بیند و آن را از دست می دهید، لازم است فکری به حال جای خالی آن بکنید. گزینه ها و روش های مختلفی برای جایگزینی دندان وجود دارد ولی در این میان یکی از این روش ها نسبت به روش های دیگر بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و برتری هایی دارد. این روش ایمپلنت دندان است.

ایمپلنت نسبت به روش های دیگر مثل بریج  مزایای قابل توجهی دارد. (توصیه می شود مقاله لمینت دندان را نیز مشاهده کنید) ویژگی های اصلی روش ایمپلنت باعث شده که بسیاری از پزشکان آن را به بیماران خود توصیه کنند که شامل این موارد است:

 

1. جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان

وقتی یکی از دندان هایتان را از دست می دهید، با مشکلات متعددی در کوتاه مدت و بلند مدت مواجه می شوید. مهم ترین مسئله ای که در دراز مدت به شما آسیب وارد می کند، بحث از بین رفتن بافت های استخوان فک است.

استخوان فک برای آن که بتواند بافت و ساختار خود را حفظ کند دائماً نیاز به تحریک و اعمال فشار دارد. شما این کار را به صورت معمول و روزمره هنگام قرار دادن دندان ها روی همدیگر و بستن دهان (مثلاً وقتی که چیزی می جوید) انجام می دهید.

وقتی دندان تان را از دست می دهید، بافت استخوانی زیر آن دیگر تحت این فشار های طبیعی روزمره قرار نخواهد گرفت و در نتیجه فک قادر به حفظ کردن حجم خود نخواهد بود. بهترین راه کاری که برای این رفع این مشکل وجود  دارد، استفاده از ایمپلنت است.

ایمپلنت به خوبی می تواند جای یک دندان واقعی را پر کند و فشار و تحریکی دقیقاً مشابه با آنچه که دندان تا قبل از این به عهده داشت، را اعمال کند. فشار و تحریکی که بر روی بافت استخوانی فک وارد می شود به تحریک و ترمیم و جلوگیری از تحلیل رفتن آن کمک می کند.

 

2. مشابه دندان های دیگرتان است

ایمپلنت ها در اشکال و اندازه های مختلف موجود هستند. این تنوع در اندازه و شکل ایمپلنت ها به شما گزینه های زیادی برای انتخاب می دهد. در واقع پزشکی که قرار است ایمپلنت شما را طراحی کند، قادر خواهد بود.

ایمپلنتی درست کند که از نظر شکل و اندازه و رنگ دقیقاً مشابه دندان های دیگر و اطراف باشد و به خوبی در جای خالی دندان قبلی، بنشیند. اگر ایمپلنت به خوبی کار شود دیگر تشخیص آن غیر ممکن خواهد بود و به هیچ وجه کسی متوجه ترمیم شدن دندان هایتان نمی شود.

 

3. عدم وابستگی به دندان ها و لثه به عنوان تکیه گاه

همان طور که گفتم در روش ایمپلنت، این قطعات در داخل استخوان فک قرار داده می شوند. قسمت تیتانیومی ایمپلنت که پست (post) یا پایه نام دارد در داخل بافت استخوانی فک قرار داده می شود و در واقع نقش ریشه دندان را بازی می کند.

به این صورت شما پس از تکمیل ترمیم با ایمپلنت و اتمام دوره بازیابی، می توانید غذاها را به همان شکل و با وارد کردن همان نیرویی بخورید که سابقاً با دندان های طبیعی می خوردید. یکی از تفاوت های اصلی ایمپلنت با روش های ترمیمی دیگر هم دقیقاً در همین است.

در روش های دیگر، دندان مصنوعی و جایگزین بر روی دندان های دیگر سوار می شود. این سیستم باعث می شود که شما دیگر با دندان هایتان قادر به اعمال کردن نیرو نباشید چرا که در واقع دندان ترمیمی خودش هیچ نیرویی را نمی تواند به فک منتقل کند و چون فقط روی لثه قرار گرفته است (و نه داخل استخوان)، وابسته به دندان های مجاور خواهد بود.

 

4. جلوگیری از تغییر شکل و ساختار صورت

شاید تا به حال به این دقت نکرده باشید که بخشی از چهره و شکل و شمایل صورت تان را نحوه قرار گیری دندان هایتان مشخص می کند. بافت های بخش های مختلف صورت به شدت وابسته به دندان ها و حمایت آن ها هستند.

حالا اگر به هر دلیلی شما یکی از دندان هایتان را از دست بدهید، عملاً حمایت از بخشی از ساختار صورت تان را از دست داده اید. نتیجه تغییر شکل جزئی صورت خواهد بود. البته هر چه مدت زمان بیشتری بگذرد، تغییر شکل هم بیشتر می شود.

به همین دلیل است که افراد مسن تر که دندان های طبیعی زیادی را از دست داده اند، دچار تغییر حالت چهره می شوند. این تغییر شکل چهره خودش یک عامل برای داشتن ظاهر پیر تر هم هست! استفاده از ایمپلنت یک راه حل خوب برای جلوگیری از پیش روی این فرآیند است.

 

5. می توانید معمولی صحبت کنید و حروف را درست به زبان بیاورید

برخی از روش های جایگزینی دندان از دست رفته مثل دندان مصنوعی، معمولاً بر روی توانایی حرف زدن ما هم تأثیر می گذارند. افراد زیادی هستند که با استفاده از دندان مصنوعی یا بریج و ... برخی از حروف را به خوبی نمی توانند ادا کنند. به علاوه خود از دست دادن دندان هم به تنهایی می تواند چنین عوارضی داشته باشد چرا شکل و ساختار دندان ها و ... در دهان به هم می خورد.

این در حالی است که استفاده از ایمپلنت چنین مشکلاتی را ندارد و استفاده از آن درست مثل استفاده از یک دندان طبیعی خواهد بود. شما با کاشت ایمپلنت به راحتی و مثل سابق می توانید تمام حروف را بگویید و کاملاً طبیعی صحبت کنید.

 

6. خراب نمی شود

شاید تصور بسیاری از مردم این باشد که با استفاده از دندان های مصنوعی دیگر نیازی به مراقبت از آن ندارند. این تصور درست نیست. دندان های مصنوعی هم درست مثل دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارند تا باکتری ها در اطراف آن تجمع نکنند.

اگر بهداشت و مراقبت از دندان مصنوعی به خوبی انجام نشود، تجمع باکتری ها و عفونت در انتظار خواهد بود. ایمپلنت از این نظر مشابه دندان های طبیعی و روش های دیگر درمانی است، ولی یک تفاوت اساسی دارد.

درست است که اطراف ایمپلنت می تواند محل تجمع باکتری شود (مثل دندان طبیعی) ولی بر خلاف آن خود ایمپلنت، بافتی که بتواند دچار عفونت شده و به اصطلاح خراب شود، ندارد. پس با استفاده از ایمپلنت دیگر نیازی به نگرانی از بابت خراب شدن آن نیست.

 

7. مراقبت از ایمپلنت ساده است

مراقبت از ایمپلنت ساده است. کافی است از آن مثل یک دندان معمولی مراقبت کنید. یعنی مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. همین ایمپلنت مثل بقیه روش های ترمیمی روش خاص و ویژه ای برای تمیز کردن لازم ندارد.

در بیشتر روش های ترمیمی شما لازم است اقدامات خاصی انجام دهید و وسایل و محصولات مخصوصی برای تمیز کردن و مراقبت تهیه کنید. مثلاً لازم است نخ دندان های مخصوص بگیرید. یا مثلاً چسب هایی که برای محکم کردن آن استفاده شده است را باید به دقت تمیز کرده و مجدداً بر روی دندان ها اعمال کنید.

یا همان طور که همه بارها دیده ایم، دندان های مصنوعی زمانی که استفاده نمی شوند باید در آب یا محلول های خاصی قرار داده شوند. در ایمپلنت شما نیاز به هیچ کدام از این روش های مراقبتی ندارید. فقط یک مسواک و نخ دندان کافی است.

 

8. دندان تان جا به جا نمی شود و خجالت زده نمی شوید

افرادی که از دندان مصنوعی و روش های مشابه استفاده می کنند معمولاً به مرور اعتماد به نفس شان در هنگام صحبت کردن یا خندیدن یا غذا خوردن در جمع کاهش پیدا می کند. علتش هم واضح است.

دندان مصنوعی در ذهن این افراد چندان قابل اعتماد محسوب نمی شود چون ممکن است دچار جا به جایی شده یا از جای خود در آید و موقعیت های خجالت آوری برایشان ایجاد کند. این مسائل و مشکلات فقط مربوط به دندان های مصنوعی هستند و در مورد ایمپلنت نمی توانند اتفاق بیفتند. از آن جایی که ایمپلنت در داخل فک کاشته میشود، نمی تواند چنین مسائل و مشکلاتی هم داشته باشد.

 

9. حمایت از دندان های مجاور

وقتی شما یکی از دندان هایتان را از دست می دهید، یک فاصله و فضای خالی بین دندان ها به وجود می آید. این فاصله میان دندان ها شاید در ابتدا زیاد مهم به نظر نرسد به خصوص وقتی که شما بتوانید این فاصله را با روش هایی مثل دندان مصنوعی و ... بپوشانید.

ولی ظاهر سازی و زیبا سازی دندان از دست رفته همه چیز را حل نمی کند. نبود دندان در فک باعث می شود که دندان های مجاور به آرامی حرکت کرده و جای خالی دندان از دست رفته را تنگ کنند. این وضعیت باعث به هم خوردن تنظیم دندان ها می شود.

پس علاوه بر پوشاندن فضای خالی بین دندان ها، باید آن فضای خالی را به صورت واقعی هم پر کنید. ایمپلنت دقیقاً همین کار را برای شما انجام می دهد. با استفاده از ایمپلنت فشار میان دندان ها حفظ شده و دندان ها موقعیت خود را همان طور که باید، نگه می دارند.

 

10. راه حل دائمی برای رفع مشکل از دست دادن دندان

روش های مختلف برای ترمیم دندان از دست رفته نیازمند ترمیم، اصلاح و حتی جایگزینی مجدد هستند. مثلاً بریج به صورت دوره ای باید اصلاح شود و یا در صورت نیاز کلاً تعویض شود.

این در حالی است که ایمپلنت به شکلی طراحی می شود که به صورت دائمی در محل قرار داده شود و اگر مشکل خاصی برای آن ایجاد نگردد، تا آخر عمر بدون مشکل وظیفه اش را انجام خواهد داد. همچنین در سایت researchgate اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
شکاف لب و کام - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
شکاف لب و کام - ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل
 

مقالات مرتبط :

ایمپلنت فوری دندان | مزایای کاشت ایمپلنت دندان فوری + قیمت 1403

ایمپلنت دندان چیست؟ | هزینه کاشت ایمپلنت دندان در سال 1403

بهترین مرکز ایمپلنت | کلینیک تخصصی ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه | کاشت دندان در یک روز - تحویل فوری روکش

بهترین دندانپزشک در شهرک غرب | تهران

ایمپلنت دیجیتال | مراحل درمان – محاسبه قیمت و مشاوره

متخصص ایمپلنت | بهترین متخصص ایمپلنت از نگاه بیماران

جراحی لثه با لیزر و هزینه آن و بیماری های لثه چیست؟

کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان | قیمت لمینت در سال 1403

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۱/۱۱۰۰
پاسخعرض ادب.بنده از مازندران میخوام بیام مطبتون،برای ایمپلنت شش دندان جلوی فک پایین.هزینه و مدت زمانی که طول میکشه رو میفرمایید؟
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام وقت بخیر 
 عوامل متعددی بر قیمت ایمپلنت  تاثیر می گذارند و عموما با نوسان همراه هست، لطفا با مطب تماس بگیرید همکارانم توضیحات کامل رو در مورد قیمت ایمپلنت  و چگونگی نحوه پرداخت خدمت شما اعلام می کنند :
شماره تماس :   86128996
اگر الان امکان تماس ندارید می توانید مقاله زیر را درباره ایمپلنت  مطالعه کنید:
https://drebrahimgol.com/what-is-dental-implant

حقانی
۱۳۹۹/۱۱/۰۹۰۰
پاسخ

سلام وقت شما بخیر میخواستم بدونم بهترین و با دوام ترین روش کاشت دندان ثابت چه روشی هستش؟

دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام روز بخیر

بهترین و با دوام ترین روش کاشت دندان ثابت ایمپلنت میباشد.

می توانید مقاله زیر را درباره ایمپلنت  مطالعه کنید:

https://drebrahimgol.com/what-is-dental-implant

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location