این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

قبل از کاشت ایمپلنت چه نکاتی را باید بدانیم؟

قبل از کاشت ایمپلنت چه نکاتی را باید بدانیم؟

کسانی که یک یا چند عدد از دندان هایشان را از دست داده اند، از برخی لذت های ساده و همیشه در دسترس که ما ممکن است حتی متوجه آن ها هم نباشیم، محروم اند!

1401/12/22
2,640
2

قبل از کاشت ایمپلنت چه نکاتی را باید بدانیم؟

نکات مهم قبل از کاشت ایمپلنت
 

کسانی که یک یا چند عدد از دندان هایشان را از دست داده اند، از برخی لذت های ساده و همیشه در دسترس که ما ممکن است حتی متوجه آن ها هم نباشیم، محروم اند! مثلاً غذا خوردن و جویدن غذا برای ما آن چنان عادی و بدون درد سر است که تا وقتی آن را از دست ندهیم، قدر آن را نمی دانیم. (توصیه می شود مقاله لمینت دندان را نیز مشاهده کنید)

وقتی دندان تان را از دست می دهید، مهم ترین فکری که ذهن تان را مشغول می کند، پیدا کردن بهترین روش برای جایگزین کردن آن خواهد بود. ایمپلنت دندان اصولاً از بهترین روش ها محسوب می شود ولی حتی برای این کار هم باید نکاتی را رعایت کنید.

یعنی قبل از جایگزین کردن دندان به یک سری مسائل و جزئیات باید دقت کنید تا با به حداقل رسیدن احتمال مشکلات بعدی و یا عدم موفقیت، یک جایگزین دائمی برای دندان از دست رفته داشته باشید.

 

1. به هیچ وجه برای کاشت ایمپلنت عجله نکنید

انجام درمان ایمپلنت دندان نیازمند برنامه ریزی و بررسی های زیاد است. به علاوه معمولاً لازم است متخصص دندانپزشک و بیمار در مورد مسائل مختلف و جزئیات با یکدیگر لازم باشد تبادل نظر داشته باشند و صبحت هایی کنند. همه این بررسی ها، برنامه ریزی ها و بحث و گفت و گو ها نیازمند زمان است.

پس باید صبر و حوصله داشته باشید. ولی اگر خیلی اصرار دارید که هر چه زودتر مشکل تان بر طرف شود و برای ترمیم آن عجله دارید، می توانید به سراغ روش های دیگر که شامل کاشت ایمپلنت نمی شود بروید.

 

2. در مورد روش ها و تکنولوژی هایی که برای اطمینان از ایمنی کاشت ایمپلنت استفاده می شود سؤال کنید

روش ها و فناوری های زیادی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها مطمئن شد استفاده از ایمپلنت مشکل و ضرری خاصی به همراه نداشته باشد. مثلاً عکس برداری از ساختار و بافت های فک و صورت یکی از این روش ها است.

به علاوه می توان از سی تی اسکن سه بعدی هم استفاده کرد که خیلی خوب جزئیات اطلاعات را در اختیار پزشک قرار می دهد. با استفاده از این اطلاعات، پزشک مطمئن می شود که ایمپلنت را در جای نامناسب قرار نمی دهد و به عصب ها و بافت های مهم دیگر هیچ آسیبی وارد نمی شود.

عکس برداری با اشعه ایکس (رادیولوژی) از روش های دیگر است که می توان اطلاعات مناسبی از آن به دست آورد. برای شبیه سازی کاشت ایمپلنت نرم افزارهایی هم موجود است. این نرم افزارها می توانند برنامه ای که شما برای کاشت ایمپلنت دارید را پیاده سازی کنند و نتیجه آن را به شما نشان دهند.

به این شکل حتی قبل از این که جراحی انجام شود، اطلاعات زیادی از نتایج احتمالی آن به دست خواهد آمد. در برخی از روش ها می توان برای کاهش درد از لیزر استفاده کرد. به علاوه برای انجام عمل جراحی می توان از میکروسکوپ های مخصوص و ابزار های دقیق و ظریف مختلفی استفاده کرد که به علت کاهش خطا و دقت در عمل، در کاهش درد پس از انجام عمل جراحی بسیار مؤثرند.

 

3. در مورد برند و مدل ایمپلنت و همچنین جنس تاج یا روکش دندان سؤال کنید

تولید کنندگان مشهور و شناخته شده ایمپلنت محصولاتی را تولید می کنند که بر روی آن ها تحقیقات و بررسی های بسیاری انجام شده است و دهه هاست که مورد استفاده قرار می گرفته اند. یعنی می توان گفت که این محصولات جواب خود را پس داده اند و تقریباً اثبات شده هستند.

بنابراین اگر قرار است برای ترمیم دندان از دست رفته از ایمپلنت استفاده کنید، توصیه می کنیم که به سراغ برند ها و مارک های مشهور بروید تا خیالتان راحت تر باشد. در مورد روکش دندان هم باید گفت که ماده مورد استفاده در این قطعات اهمیت زیادی دارد چرا که این بخش مستقیماً تحت فشار قرار می گیرد و دائماً در محیط دهان است و در شرایط مختلف قرار می گیرد.

موادی که در روکش ها مورد استفاده قرار می گیرند مقاومت های مختلفی دارند. برخی از مواد استقامت بیشتر داشته و برای پشت دندان بهتر هستند و برخی از آن ها هم از نظر زیبایی جذاب تر هستند که باید در جلوی دندان مورد استفاده قرار بگیرند.

 

4. وضعیت سلامت استخوان، لثه و دندان های دیگر باید مورد بررسی قرار بگیرد

دندانپزشک قبل از هر کاری باید وضعیت سلامت و استقامت بافت های اطراف را بررسی کند. یعنی باید وضعیت استخوان ها، لثه و دندان های دیگر را کاملاً بررسی کند و ببیند که آیا این بافت ها در وضعیت خوبی قرار دارند که برای کاشت ایمپلنت اقدام کرد یا خیر.

گاهی اوقات استخوان و لثه در محلی که قرار است ایمپلنت کاشته شود، در وضعیت سلامتی خوبی قرار ندارند که در این حالت پیوند استخوان و یا لثه مورد نیاز خواهد بود. یعنی حتماً اول باید بافت لثه و استخوان فک به طور کامل ترمیم شوند و بعد اقدام به کاشت ایمپلنت کرد.

در این صورت است که می توان از کاشت ایمپلنت و عملکرد درست و عمر مفید آن مطمئن شد. وضعیت سلامت دندان های دیگر و بافت لثه در اطراف هم اهمیت زیادی دارد. اگر دندان های اطراف دچار پوسیدگی شده باشند یا عفونت داشته باشند، انجام ایمپلنت کار عاقلانه ای نخواهد بود.

در این شرایط عفونت به راحتی ممکن است پخش شود و وضعیت بدتر شود. پس اقدام اول در این گونه موارد رفع مشکل دندان و لثه خواهد بود. بعد از رفع مشکل عفونت، ایمپلنت در محل مورد نظر کاشته می شود.

 

5. بررسی کنید که آیا دندانپزشکی که به آن مراجعه می کنید مدارک و گواهی های لازم را دارد یا خیر

در بیشتر موارد، دندانپزشکانی که هنوز در حال تعلیم و گذراندن برنامه های آموزشی هستند، انجام ایمپلنت را به خوبی بلد نیستند و یا اصلاً این روش را رسماً آموزش ندیده اند. در مورد ایمپلنت لازم است که فردی که این روش درمانی را پیاده می کند حتماً به صورت آکادمیک و کامل و درست آموزش های لازم را دیده باشد.

به همین دلیل حضور دندانپزشک در کلاس های آموزشی و عملی اهمیت خیلی زیادی دارد تا هم آموزش ها به طور کامل انجام شود و هم آخرین اطلاعات و متد ها به متخصص دندانپزشک اطلاع داده شود. پس برای اطمینان از سطح دانش و مهارت، دندانپزشک باید یک گواهی مرتبط در این زمینه داشته باشد.

 

6. از دندانپزشک تصاویر قبل و بعد از عمل را بخواهید

تصاویر بعد و قبل از عمل برای بیماران دیگر، ایده و تصور خوبی از چیزی که در نهایت اتفاق خواهد افتاد به شما می دهد. دیدن این تصاویر یک هدف دیگر هم دارد و آن بررسی سوابق و تجربه دندانپزشک به صورت عملی است. در واقع شما به این صورت می توانید نمونه کار های قبلی دندانپزشک مورد نظرتان را مشاهده کنید.

 

7. بعد از بررسی گزینه های مختلفی که دارید، در مورد هزینه انجام ایمپلنت سؤال کنید

قبل از این که سراغ انجام ایمپلنت بروید، بهتر است روش های ترمیمی دیگر را هم بررسی کنید و در مورد آن ها اطلاعاتی کسب کنید. به خصوص در مورد هزینه ها و مزایا و معایب آن تحقیق کنید.

در این میان حتماً متوجه خواهید شد که روش های دیگر درمانی به نسبت هزینه کمتری نسبت به انجام ایمپلنت دارند. کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید چرا ایمپلنت گران تر تمام می شود؟

البته ایمپلنت بسته به عوامل مختلف می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد. هزینه تمام شده برای انجام ایمپلنت بستگی به برند و مدل ایمپلنت استفاده شده، جنس مواد و همچنین متخصصی که این کار را انجام می دهد (یعنی تجربه و مهارتش)، دارد.

 

8. در مورد عواملی که باعث عدم موفقیت کاشت ایمپلنت می شود اطلاعات کسب کنید

;ایمپلنت هم مثل تمام روش های درمانی در علم پزشکی و دندانپزشکی احتمال شکست دارد. این طور نیست که فکر کنید تمام ایمپلنت هایی که انجام می گیرد به صورت صد در صد موفقیت آمیز هستند و هیچ اشتباه و خطایی در انجام ایمپلنت اتفاق نمی افتد.

درست است که نرخ موفقیت انجام ایمپلنت بسیار بالا و در حدود 90 تا 95 درصد است ولی به هر حال این روش هم گاهی اوقات جواب نمی دهد. بهتر است در مورد عواملی که به موفقیت بیشتر ایمپلنت کمک می کنند اطلاعاتی داشته باشید و همچنین نمونه های قبلی که در آن افراد دچار مشکل شده اند و کاشت ایمپلنت برای آن ها جواب نداده است را بررسی کنید.

 

9. روش های مراقبت پس از انجام ایمپلنت را یاد بگیرید

بعد از تکمیل کاشت ایمپلنت، باید اقداماتی در جهت نگهداری و مراقبت از ایمپلنت و دندان های دیگر انجام دهید. بخشی از این اقدامات مربوط به ایمپلنت و دوره بازیابی پس از کاشت آن است و بخش دیگر هم مربوط به مراقبت های طولانی مدت و کلی تر است.

یکی از ویژگی های مهم ایمپلنت سادگی استفاده و مراقبت از آن است. ایمپلنت به طور کلی به شکلی طراحی شده است که مثل دندان طبیعی در دهان قرار بگیرد و مراقبت از آن هم درست مثل دندان های دیگر است.

از طرف دیگر باید این را هم در نظر داشت که مسائل و مشکلاتی که برای یک دندان طبیعی اتفاق می افتد برای ایمپلنت هم ممکن است رخ دهد. مثلاً ایمپلنت ها هم درست مثل دندان های طبیعی ممکن است در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت دچار عفونت شوند.

پس مراقبت و رعایت بهداشت یکی از کارهای مهمی است که دوام و عمر و کارایی ایمپلنت را مشخص می کنند. همچنین در سایت docdoc.com اطلاعات کاملی وجود دارد.

 

10. گزینه های دیگری هم برای ترمیم دندان در نظر داشته باشید

اگر همچنان در مورد انجام ایمپلنت مردد هستید و شک دارید، بهتر است گزینه های درمانی دیگری را هم مد نظر داشته باشید. متخصصان دندانپزشک مختلف، در زمینه های متفاوتی مهارت و تخصص دارند.

ممکن است شما انجام ایمپلنت را مد نظر داشته باشید ولی مثلاً متخصص مناسب در این زمینه را نتوانید پیدا کنید یا این که شرایط دیگر از جمله بحث مالی، یا برند و جنس مرغوب ایمپلنت در دسترس نباشد.

یا شرایط انجام ایمپلنت را نداشته باشید و ... . به همین دلیل بهتر است هیچ وقت به یک گزینه درمانی اکتفا نکنید و روش های دیگر جایگزین را هم در نظر داشته باشید تا در صورت نیاز، از گزینه های دیگر استفاده کنید.

 
شکاف لب و کام - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
شکاف لب و کام - ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل
 

از دیگر مطالب ما در سایت دیدن نمایید:

ایمپلنت دندان چیست؟ | هزینه کاشت ایمپلنت دندان در سال 1402

ایمپلنت فوری دندان | مزایای کاشت ایمپلنت دندان فوری + قیمت 1402

بهترین مرکز ایمپلنت | کلینیک تخصصی ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه | کاشت دندان در یک روز - تحویل فوری روکش

بهترین دندانپزشک در شهرک غرب | تهران

ایمپلنت دیجیتال | مراحل درمان – محاسبه قیمت و مشاوره

متخصص ایمپلنت | بهترین متخصص ایمپلنت از نگاه بیماران

جراحی لثه با لیزر و هزینه آن و بیماری های لثه چیست؟

کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان | قیمت لمینت در سال 1402

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
سمیرا
۱۳۹۹/۱۱/۰۹۰۰
پاسخ

سلام و خسته نباشید. بنده فشار خون دارم میخواستم بدونم بخوام کار ایمپلنت انجام بدم برام مشکلی پیش نمیاد و اصلا ارتباطی داره یا خیر؟

دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام وقت خوش

تا زمانی که فشار خون تان تحت کنترل باشد، هیچ مشکلی نیست. فقط  حتما به دندانپزشک خود  اطلاع دهید و داروهایی که مصرف می کنید را به ایشان بگویید.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location