این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

             تخفیف ویژه ایمپلنت برای اطلاعات بیشتر تماس کلیک کنید

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

سفید کردن دندان ها با بلیچینگ

سفید کردن دندان ها با بلیچینگ: مسواک زدن به حفظ سفیدی دندان ها کمک می‌کند با این حال گاهی با مسواک زدن نمی شود آنها را سفید کرد. سفید کردن دندان‌ها محبوب‌ترین درمان دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود.

1397/08/12
704
0

 

 
سندرم ترک دندان چیست؟

 

 

همه ما می‌دانیم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب، به حفظ سفیدی و درخشندگی دندان‌ها و لبخند و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند. با این حال باز هم ممکن است با مرور زمان یا در اثر عوامل دیگری مانند جراحت و ضربه، دندان‌ها زرد یا قهوه ای شوند و با مسواک زدن نتوان آنها را سفید تر کرد. سفید کردن دندان‌ها محبوب‌ترین درمان دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )


عوامل متعددی باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند که شایع‌ترین آنها به صورت زیر است:

مصرف غذاها و نوشیدنی‌ها
نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و آبمیوه‌ های پر رنگدانه باعث ایجاد لکه در دندان‌ها می‌شوند. رنگدانه های شدید که به آنها کروموژن گفته می‌شود، به لایة سفید رنگ پوشاننده سطح دندان که مینا نام دارد، می‌چسبند. به این ترتیب باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند.

استعمال دخانیات
دو ماده شیمیایی موجود در تنباکو باعث تغییر رنگ دندان‌ها و ایجاد لکه های عمیق می‌شود: نیکوتین و قطران. قطران (tar) در حالت طبیعی رنگ تیره دارد اما نیکوتین بدون رنگ است تا زمانی که با اکسیژن ترکیب می‌شود. در این صورت رنگ آن مایل به زرد میشود.

سن
در زیر لایه سخت و مقاوم مینا، لایه عاج قرار دارد که نرمتر بوده و آسیب‌ پذیر است. به مرور زمان لایه مینا از بین رفته و نازک‌تر می‌شود که در نتیجة آن رنگ زرد لایه عاج بیشتر نمایان می‌شود و در نهایت دندان را زردتر می‌بینیم.

جراحت و ضربه
هنگامی که ضربه ‌ای به دهان وارد می‌شود، به علت واکنش دندان‌ها به ضربه وارد شده رنگ آنها تغییر می‌کند. علت آن تولید بیشتر عاج است که رنگ تیره تری دارد.

مصرف برخی داروها
ممکن است علت بدرنگی دندان، مصرف برخی از داروها از جمله برخی انواع آنتی ‌هیستامین، داروهای ضد روان‌ پریشی و داروهای فشار خون باشد. کودکان کم سن که در دوران رشد دندان‌ها ( خواه زمانی که در حال رشد در داخل رحم مادر قرار دارند یا در اوایل کودکی) در معرض آنتی‌ بیوتیک تتراسایکلین و داکسی سایکلین قرار می‌گیرند در آینده دندان‌های دائمی آنها دچار تغییر رنگ می‌شود. شیمی ‌درمانی و پرتو درمانی در ناحیه سر و گردن نیز باعث تیره شدن رنگ دندان‌ها می‌شود.

درمان‌های سفید کننده دندان چگونه هستند؟
سفید کردن دندان‌ها با بلیچینگ، فرآیند ساده ‌ای است. محصولات مختلفی برای این منظور وجود دارد که در آنها ممکن است از پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید استفاده شده باشد. این مواد لکه های دندان را تجزیه کرده و به بخشهای کوچک‌تر تقسیم می‌کنند. به این ترتیب لکه محو شده و دندان‌ها سفیدتر می‌شود.

آیا همه دندان‌ها را می‌توان سفید کرد؟
برای این که بدانید می‌توانید همه دندان‌های خود را سفید کنید یا نه، باید به دندانپزشک مراجعه کنید چرا که برخی از لکه های دندان با بلیچینگ سفید نمی‌شوند. مثلا زردی دندانها احتمالا به خوبی با بلیچینگ برطرف میشود اما قهوه ای شدن دندانها ممکن است با این درمان برطرف نشود و در صورتی که رنگ دندانها خاکستری شده باشد اصلا ممکن است با بلیچینگ تغییر نکند. همچنین بلیچینگ تاثیری بر ترمیمهای دندانی ندارد بنابراین دندانهایی که لمینت، روکش یا پر شده اند با این درمان تغییری نمیکنند. در صورتی که لکه های دندان در اثر مصرف دارو یا جراحات دندانی ایجاد شده باشد با بلیچینگ سفید نمیشود.

روشهای سفید کردن دندانها چیست؟
محصولات سفید کننده دندان
برای سفید کردن دندانها میتوانید از محصولات سفید کننده دندان مانند خمیر دندان ، دهانشویه یا چسب سفید کننده استفاده کنید. خمیر دندانهای سفید کننده حاوی موادی با سایندگی ملایم و همچنین عامل بلیچینگ هستند.
کیتهای آماده سفید کردن دندانها در خانه
کیتهای آماده با ژل و تری ، برای سفید کردن دندانها در خانه طراحی شده اند.
بلیچینگ در مطب دندانپزشکی
این درمان تحت نظر دندانپزشک تنها ظرف یک جلسه دندانهای شما را سفید میکند. در این روش از تری و ژل استفاده میشود.

عوارض سفید کردن دندانها چیست؟
برخی افرادی که از محصولات سفید کننده استفاده میکنند یا دندانهای خود را در مطب سفید میکنند، ممکن است موقتا دچار حساسیت دندان شوند. زمانی این اتفاق رخ میدهد که پروکسید موجود در بلیچینگ به لایه عاج رسیده و عصبهای دندان را تحریک میکند. حساسیت دندان معمولا موقتی است . در صورتی که زیاد دندانهای خود را سفید کنید ممکن است مینا یا لثه صدمه ببیند بنابراین حتما این کار را تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.

 

سفیدکردن دندان‏ها (بلیچینیگ)
امروزه درمان‏های زیبایی جایگاه ویژه‏ای در دندانپزشکی پیدا کرده‏اند. یکی از این درمان‏های محافظه‏کارانه بلیچینگ یا سفیدکردن دندان‏ها است. 


این درمان به دلیل اثرات چشمگیر در ظاهر بیماران- راحتی کاربرد و عوارض جانبی اندک مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.
موارد مصرف وتجویز:


1-لکه های متعدد خفیف (به علت برخی عوامل)
2-تغییر رنگ و زردشدن دندان‏ها به علت افزایش سن 
3-تغییر رنگ‏های خفیف ناشی از تتراسیکلین 
4-فلوئوروزیس خفیف( قهوه‏ای یا سفید)
5-تغییر رنگ ناشی از مصرف تنباکو
6-لکه‏های ناشی از مصرف چای و قهوه
7-بیماران جوان که دندان‏هایشان ته رنگ زرد یا خاکستری دارد و از ظاهر خود ناراحتی هستند. 
8-بیمارانی که کمترین میزان درمان‏های دندانپزشکی را برای درمان تغییررنگ دندان‏هایشان می‏خواهند.
9-تغییر رنگ سطحی اکتسابی 


نحوۀ بلیچینگ درمطب:


در این روش از غلظت‏های بالای عوامل بلیچینگ (هیدروژن پراکساید یا کارابامیدپراکساید) استفاده می‏شود. در مدت زمانی که مواد بلیچینگ روی دندان قرار دارد می‏توان از منابع نوری یا حرارتی.  برای تسریح پروسه بلیچ استفاده کرد. این روش برای بیمارانی مناسب است که انتظارت بالایی از بلیچ ندارند یا درمدت زمان کوتاهی خواهان رسیدن به نتایج متوسط خوبی هستند. همچنین این روش برای افرادی مناسبت است که نمی‏توانند روش تِرِی بلیچ در منزل را تحمل کند. 


سفیدکردن دندان‏های ضربه دیده و یا درمان ریشه شده:
در این روش مواد بلیچینگ درون حفره دسترسی دندان جهت حذف تغییررنگ قرار می‏گیرند. روش گام به گام جهت سفیدکردن دندان‏های که ضربه دیده یا درمان ریشه شده نیازمند بلیچینگ داخل تاجی می‏باشند ترجیح داده می‏شود. در این روش مواد بلیچینگ داخل حفره دندان گذاشته می‏شود و بعد از پانسمان دقیق و محکم بیمار مرخص شده و حدوداً دو هفته بعد این کار تکرار می‏شود. و این کار تا چندین مرحله انجام می‏شود تا نتایج رضایت بخش حاصل شود.
و اما مهم‏ترین عارضه‏ای که از بلیچینگ (Bleaching) داخل تاجی حاصل می‏شود تحلیل ریشه می‏باشد. همچنین در سایت ada اطلاعات کاملی وجود دارد . 

 

نظرات

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)