این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

روش های افزایش دوام و مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟

روش های افزایش دوام و مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟

دندان ایمپلنتی نیاز به مراقبت و حفظ بهداشت دهان دارد. با مراقبت مناسب از ایمپلنت دندان، طول عمر و دوام آن را افزایش داده و از مشکلات متعددی پیشگیری می کنید.

1402/09/24
2,393
2

روش های افزایش دوام و مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟

 
روش های افزایش دوام و مراقبت از ایمپلنت دندان چگونه است؟
 

دندان ایمپلنتی نیاز به مراقبت و حفظ بهداشت دهان دارد. با مراقبت مناسب از ایمپلنت دندان، طول عمر و دوام آن را افزایش داده و از مشکلات متعددی پیشگیری می‌ کنید. (توصیه می شود مقاله لمینت دندان را نیز مشاهده کنید)

 

حفظ بهداشت دهان در دندان ایمپلنتی

حفظ بهداشت دهان شرط اصلی موفقیت درمان ایمپلنت دندان است. در صورتی که بهداشت دهان را به خوبی رعایت نکنید احتمال شکست درمان ایمپلنت افزایش می‌ یابد. پس از جایگذاری ایمپلنت باید آن را همانند دندان‌های طبیعی خود مرتباً تمیز کنید و هر گونه پلاک و باکتری‌ های تجمع یافته در سطح آن را بزدایید.

از آنجایی ‌که پیش از ایجاد پوسیدگی دندان، خون رسانی به لثه افزایش می‌ یابد باید با نخ دندان کشیدن مرتب، از لثه نیز مراقبت کنید. همچنین باید لثه پیرامون قاعده دندان ایمپلنتی را نیز تمیز کنید چرا که در این محل امکان تشکیل پلاک و تجمع باکتری ها وجود دارد. 

همچنین ترمیم‌های ثابت بر پایه ایمپلنت اعم از ایمپلنت تکی و بریج بر پایه ایمپلنت باید به دقت تمیز شوند. حداقل دو مرتبه در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید و فواصل بین دندان‌ها و زیر بریج را با نخ دندان، واترجت (یا آب افشان) یا سایر ابزارهای مخصوص تمیز کنید.

 

تمیز کردن دندان با آب فشان (واترجت) 

در مورد دندان مصنوعی غیر ثابت یا متحرک بر پایه ایمپلنت، باید مرتباً پس از هر بار صرف غذا دندان مصنوعی را در بیاورید و دهان و دندان مصنوعی را به صورت جداگانه تمیز کنید. توجه ویژه ‌ای به لثه زیر پروتز دندانی داشته باشید.

 

چکاپ های منظم دندانپزشکی 

هر شش‌ ماه یک ‌بار برای چکاپ و بررسی وضعیت دندان‌ها و ایمپلنت به دندانپزشک مراجعه کنید. در این چکاپ های دندانپزشکی سلامت عمومی دهان بررسی شده و ثبات ایمپلنت با ابزارهای مخصوصی ارزیابی می‌شود. همچنین در صورت لزوم جرم گیری انجام می‌ شود.

 

استفاده نادرست از ایمپلنت دندان 

پروتزهای بر پایه ایمپلنت نباید تحت فشار بیش از حد و استفاده نادرست قرار بگیرد. نباید اشیای سخت یا غذاهای سفت و ترد را با هیچ یک از پروتزهای دندانی بجوید. علاوه بر این بعضی عادات مانند دندان قروچه، فشار زیادی بر دندان‌ های طبیعی و پروتزهای دندانی وارد می‌کند که خطر کاهش طول عمر آنها را افزایش می‌ دهد.

توصیه می‌ شود در صورتی که دندان قروچه دارید برای دریافت نایت گارد (محافظ دهان شبانه) به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

مراقبت از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

دندان مصنوعی غیر ثابت و اوردنچر نیاز به مراقبت مداوم دارند. توجه داشته باشید پس از مدتی دندان مصنوعی مستهلک شده و باید ترمیم یا تعویض شود.

دو فرایند التهابی اصلی که باعث عدم موفقیت ایمپلنت دندان می‌شود عبارتند از موکوزیت اطراف ایمپلنت (التهاب بافت‌های پیرامون ایمپلنت) و پری ایمپلنتیت (موکوزیت اطراف ایمپلنت با شواهد تحلیل رفتن پیشرونده استخوان).

بررسی ها نشان می دهد ظرف 5 تا 10 سال پس از کاشت ایمپلنت، حدود 10% از ایمپلنت های کاشته شده و 20% از بیمارانی که ایمپلنت کاشته ‌اند دچار عفونت بافت‌ های پیرامونی ایمپلنت می‌شوند. ساده‌ ترین راه جلوگیری از این اتفاق، دقت در جایگذاری ایمپلنت، ترمیم و مراقبت و بهداشت دهان است.

به دندانپزشکان آموزش داده می‌شود که پیرامون ایمپلنت جرم گیری یا پروب انجام ندهند. در صورت نیاز به جرم گیری باید از ابزارهای پلاستیکی مخصوص این کار استفاده نمایند. بنابراین تحمع مدوام جرم و رسوب در اطراف ایمپلنت امری شایع و طبیعی است.

 

مراقبت از ایمپلنت دندان در مقابل پلاک و جرم

اگر چه گاهی اوقات جرم و رسوب در پیرامون ایمپلنت جمع می‌شود، اما دشمنان اصلی موفقیت و ثبات بلند مدت ایمپلنت دندان عبارتند از تشکیل لایه نازک پلاک در بالاتر از سطح استخوان، بقایای چسب روکش و وارد آمدن فشار زیاد بر ایمپلنت.

دندانپزشک در چکاپ های دندانپزشکی همیشه باید اطراف ایمپلنت پروب انجام دهد. اگر چه احتمال این که پروب فلزی آسیبی به سطح ایمپلنت برساند بسیار کم است، اما گاهی اوقات استفاده از پروب پلاستیکی کار را در کانتورهای پیرامون روکش متصل شده بر روی ایمپلنت آسان‌تر می‌ کند.

خونریزی در انجام پروب طبیعی نیست و می‌ تواند نشان دهنده موکوزیت اطراف ایمپلنت باشد و باید فوراً به آن رسیدگی شود. این ناحیه باید کاملاً تمیز کاری و پاک‌ سازی و پولیش شود. در صورتی که جرم گیری تهاجمی و شدید نباشد استفاده از ابزارهای فلزی مشکلی ایجاد نمی‌ کند.

در صورتی که علی‌رغم رعایت بهداشت مناسب دهان در خانه، خونریزی ادامه داشت، کانتورهای ترمیم درست و بدون اشکال بود و تمیز کاری کامل انجام شده بود حتی در صورتی که تحلیل رفتن استخوان اتفاق نیفتاده باشد، این احتمال وجود دارد که ایمپلنت دندان در مراحل اولیه پری ایمپلنتیت قرار داشته باشد که به واسطه وارد آمدن فشار نامناسب یا اتصال با چسب دندانپزشکی مورد استفاده برای روکش اتفاق افتاده است.

سه سال طول می‌کشد تا فرایند تحلیل رفتن استخوان به سهولت قابل شناسایی باشد و اغلب بیش از آن زمان طول خواهد کشید. چسب دندانپزشکی همیشه در عکس رادیوگرافی قابل تشخیص نیست و در صورتی که دندانپزشک به فرایند تحلیل رفتن استخوان پیرامون ایمپلنت و یا چسب ظنین باشد، باید بیمار را هر چه سریع تر به جراح دندان‌پزشک ارجاع دهد تا مشکل بررسی شود.

هر چه وضعیت زودتر درمان شود موفقیت آن بهتر خواهد بود و در صورتی که بلافاصله چسب پاک شود بیماری بهبود یافته یا به طور کامل برطرف می‌ شود.

 

جرم گیری ایمپلنت

برای مراقبت از ایمپلنت علاوه بر پروب معمولی، باید تمامی پلاک تشکیل شده در سطح ایمپلنت و پیرامون آن پاک سازی شود. در موارد نادر تشکیل جرم در اطراف ایمپلنت، باید جرم گیری انجام شود.

برخی متخصصان برای جرم گیری ایمپلنت طرف‌ دار استفاده از قلم‌ های جرم گیری پلاستیکی هستند اما در صورتی که با قلم جرم گیری فلزی با دقت کار شود مؤثرتر خواهد بود و آسیبی به ایمپلنت وارد نمی‌ شود.

باید به بیماران دستورالعمل نخ دندان کشیدن در اطراف ایمپلنت توضیح داده شود و حداقل سالی یک مرتبه وضعیت دندان‌ها بررسی شود. در صورت مشاهده نقاط تماس نامناسب بین ایمپلنت و دندان مجاور باید دندان اصلاح شود. همچنین در سایت authoritydental اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
 روش های افزایش مراقبت از ایمپلنت - ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل
 
 

ایمپلنت فوری دندان با لیزر

کاشت ایمپلنت + روکش دندان + تحویل فوری حتی یک روزه

 روش های افزایش مراقبت از ایمپلنت - تحویل فوری حتی یک روزه

ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه ریشه دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود.
پس از جوش خوردن ایمپلنت قالبگیری انجام می شود و پس از ساخته شدن پروتز در لابراتوار، روکش به بیمار تحویل داده می شود؛
گاهی می شود این پروسه را حتی در یک روز انجام داد.
 
در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
 
 

مقالات مرتبط :

ایمپلنت دندان چیست؟ | هزینه کاشت ایمپلنت دندان در سال 1403

بهترین مرکز ایمپلنت | کلینیک تخصصی ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه | کاشت دندان در یک روز - تحویل فوری روکش

بهترین دندانپزشک در شهرک غرب | تهران

ایمپلنت دیجیتال | مراحل درمان – محاسبه قیمت و مشاوره

متخصص ایمپلنت | بهترین متخصص ایمپلنت از نگاه بیماران

جراحی لثه با لیزر و هزینه آن و بیماری های لثه چیست؟

کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان | قیمت لمینت در سال 1403

 

 

کلمات کلیدی : ایمپلنت دندان - لمینت دندان - ایمپلنت فوری - ایمپلنت دیجیتال - بهترین دندانپزشک در شهرک غرب - ایمپلنت یک روزه - مرکز ایمپلنت - متخصص ایمپلنت

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۲/۱۲۰۰
پاسخسلام خسته نباشید من 19 سالمه و بیشتر دندان های بالاییم از دوران کودکیم خرابه
می خوام دندان مصنوعی بذارم به نظر شما مشکلی نداره؟ مشکلم به حدی شدیده که نمیتونم غذا بخورم و وزن زیادی رو از دست دادم تا بحال
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۲/۱۶۰۰

سلام وقت خوش

سن شما مناسب جهت دندان مصنوعی نیست،میتوانید عکس دندان خود را اعلام نظر برای ما ارسال کنید.

 

 

 

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location