این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

             تخفیف ویژه ایمپلنت برای اطلاعات بیشتر تماس کلیک کنید

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

درمان شکاف لب و کام در کودکان

درمان شکاف لب و کام در کودکان

درمان شکاف لب و کام در کودکان: والدینی که کودکشان دچار شکاف و کام است از دندانپزشک می‌خواهند هر چه سریع‌تر عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام را انجام دهد. اما این عمل جراحی به این سادگی که تصور می‌شود نیست

1397/08/20
814
0

 

 
سندرم ترک دندان چیست؟

 

والدینی که کودکشان دچار شکاف و کام است از دندانپزشک می‌خواهند هر چه سریع‌تر عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام را انجام دهد. اما این عمل جراحی به این سادگی که تصور می‌شود نیست. در بسیاری از موارد عمل جراحی در کودکان زمان ‌بندی دقیقی دارد و نمی‌توان هر زمانی عمل جراحی را انجام داد. همچنین باید وضعیت سلامت دهان و دندان کودک به دقت بررسی شود و در تمام طول رشد تحت نظر باشد. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )

در اینجا با زمان‌ بندی مراقبت و ترمیم شکاف لب و کام بر اساس سن کودک آشنا می‌شوید.

 

شکل- تصویر سمت راستی عکس پایین و سمت چپ عکس اول شکاف لب و کام و تصویر سمت راستی عکس بالا و سمت چپ عکس دوم شکاف کام را نشان می دهد.

 

درمان شکاف لب و کام در کودکان


 
 

نوزادان و کودکان زیر یک سال
در دو هفتگی قالب گیری فک و بینی شروع می‌شود. هر یک تا دو هفته برای تنظیمات مجدد مراجعه می‌شود تا زمانی که عمل جراحی صورت بگیرد. اولین عمل جراحی در سن سه تا شش ماهگی برای ترمیم شکاف کام و بینی انجام می‌شود. دندان‌های شیری در حدود شش ماهگی بیرون میزند. بسیار مهم است که به محض بیرون زدن دندان‌ها، مسواک زدن شروع شود. هرگز اجازه ندهید در حالی که کودک خواب است، شیشه شیر یا هر نوشیدنی شیرین دیگری در دهان او بماند چرا که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود. شکاف کام در این چارچوب زمانی، ترمیم میشود.

 

کودکان دو تا سه ساله
در حدود دو سالگی کودک اولین معاینه دندانپزشکی را انجام می‌دهد. در فواصل شش ماه یک بار مرتباً باید دندانپزشک و جراح دهان وضعیت کودک را بررسی نماید. در این سن تقریباً همه دندان‌های شیری بیرون زده اند اما در کودکان مبتلا به شکاف کام و لثه، اغلب تأخیر در رویش دندان‌های شیری و دندان‌های دائمی تجربه می‌شود. شکاف کام باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها دشوار شود و نتیجه احتمال پوسیدگی دندان افزایش می‌یابد. حفظ بهداشت دهان برای پیشگیری از عفونت دندان و لثه و در نتیجه از دست دادن دندان اهمیت زیادی دارد.

 

کودکان سه تا پنج ساله
در فواصل شش ماه یکبار دندانپزشک تمیز کاری حرفه ‌ای و جرم گیری انجام می‌دهد تا از بروز پوسیدگی دندان پیشگیری شود. کودک باید هر روز دو مرتبه مسواک بزند و یک مرتبه نخ دندان بکشد.
از مصرف غذاهای ناسالم مانند نوشابه وسایل نوشیدنی‌های گازدار و قند باید پرهیز شود.

 

کودکان پنج تا هشت ساله
هر شش ‌ماه یک ‌بار برای تمیز کاری حرفه‌ ای و جرم گیری به دندانپزشک مراجعه میشود. برای شروع درمان آماده ‌سازی برای پیوند استخوان فک در محل شکاف کام در خط لثه، به ارتودنتیست باید مراجعه شود. ارتودنتیست به حرکت دندان‌ها در قوس دندانی کمک می‌کند. این کار با استفاده از وسیله‌ های ارتودنسی از جمله براکت و بزرگ کننده کام صورت می‌گیرد. پیوند استخوان آلوئولار زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های دائمی بیرون نزده اند اما همه تقریباً شکل گرفته ‌اند و آماده بیرون زدن هستند. برخی از دندان‌های شیری ممکن است لازم باشد پیش از پیوند به استخوان آلوئولار، کشیده شوند. کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند.

 

کودکان 9 تا 11 ساله
در این سن کودکان دندان بندی مختلط دارد به این معنی که برخی از دندان‌های دائمی درآمده ‌اند در حالی که هنوز برخی از دندان‌های شیری باقی مانده اند. برای برنامه‌ ریزی جهت عمل جراحی، باید با دندانپزشک و جراح صحبت کنید. این سن برای پیوند استخوان آلوئولار معمولاً بهترین سن است. باید هر شش‌ماه یک‌بار به دندانپزشک مراجعه شود. کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند. برنامه درمان ارتودنسی برای حرکت دادن دندان‌ها به جایگاه درست، پیش از پیوند استخوان ادامه دارد. ممکن است لازم باشد برخی از دندان‌ها در این سن کشیده شود .

 

نوجوانان 12 تا 15 ساله
ارتودنتیست به حرکت دادن دندانها به موقعیت ایده آل، ادامه می‌دهد. معمولاً کودکانی که شکاف کام دارند برخی از دندان‌های دائمی خود را از دست می‌دهند. کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند. در صورت لزوم برای برنامه‌ ریزی جهت عمل جراحی فک با متخصص باید صحبت شود. چکاپهای دندانپزشکی شش ماه یک بار باید ادامه پیدا کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

 

نوجوانان 16 تا 21 ساله
مراجعات منظم به تیم جراحی هر شش ماه تا 12 ماه یکبار باید صورت بگیرد. چکاپهای دندانپزشکی هر شش ماه یکبار انجام می‌شود.
کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند.
جراح دهان برای بررسی لزوم یا عدم لزوم کشیدن دندان های عقل، دهان‌ را باید معاینه کند.
عمل جراحی اصلاحی فک در شرایطی که سن رشد اسکلتی به پایان رسیده است و آخرین دوره جهش رشد تمام شده است، انجام می‌شود.
پس از عمل جراحی فک در صورت لزوم با کاشت ایمپلنت جای خالی دندان‌ها پر می‌شود.
پس از پایان درمان ارتودنسی با براکت، استفاده از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر شروع شده و تا چند سال ادامه پیدا می‌کند.

سلامت دندان‌های کودک برای افرادی که دچار شکاف کام هستند اهمیت زیادی دارد. سلامت استخوان‌ها بستگی زیادی به سلامت دندان‌ها و لثه دارد. اگر دندان‌ها دچار پوسیدگی شده و از دست بروند استخوان فک نیز تحلیل رفته و کوچک می‌شود. از طرفی کودک از سنین بسیار کم مجبور به استفاده از دندان مصنوعی می‌شود. همچنین در سایت nhs اطلاعات کاملی وجود دارد  . 

 

 

نظرات

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)