این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

درمان شکاف لب و کام در کودکان

درمان شکاف لب و کام در کودکان

درمان شکاف لب و کام در کودکان: والدینی که کودکشان دچار شکاف و کام است از دندانپزشک می خواهند هر چه سریع تر عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام را انجام دهد. اما این عمل جراحی به این سادگی که تصور می شود نیست.

1402/11/18
1,995
3

درمان شکاف لب و کام در کودکان

 
درمان شکاف لب و کام در کودکان
 

والدینی که کودکشان دچار شکاف و کام است از دندانپزشک می خواهند هر چه سریع تر عمل جراحی ترمیم شکاف لب و کام را انجام دهد. اما این عمل جراحی به این سادگی که تصور می شود نیست.

در بسیاری از موارد عمل جراحی در کودکان زمان بندی دقیقی دارد و نمی توان هر زمانی عمل جراحی را انجام داد. همچنین باید وضعیت سلامت دهان و دندان کودک به دقت بررسی شود و در تمام طول رشد تحت نظر باشد.(توصیه می شود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید)

در اینجا با زمان بندی مراقبت و ترمیم شکاف لب و کام بر اساس سن کودک آشنا می شوید. شکل- تصویر سمت راستی عکس پایین و سمت چپ عکس اول شکاف لب و کام و تصویر سمت راستی عکس بالا و سمت چپ عکس دوم شکاف کام را نشان می دهد.

 
درمان شکاف لب و کام در کودکان
 

نوزادان و کودکان زیر یک سال

در دو هفتگی قالب گیری فک و بینی شروع می شود. هر یک تا دو هفته برای تنظیمات مجدد مراجعه می شود تا زمانی که عمل جراحی صورت بگیرد. اولین عمل جراحی در سن سه تا شش ماهگی برای ترمیم شکاف کام و بینی انجام می شود.

دندان های شیری در حدود شش ماهگی بیرون می زند. بسیار مهم است که به محض بیرون زدن دندان ها، مسواک زدن شروع شود. هرگز اجازه ندهید در حالی که کودک خواب است، شیشه شیر یا هر نوشیدنی شیرین دیگری در دهان او بماند چرا که منجر به پوسیدگی دندان می شود. شکاف کام در این چارچوب زمانی، ترمیم می شود.

 

کودکان دو تا سه ساله

در حدود دو سالگی کودک اولین معاینه دندانپزشکی را انجام می دهد. در فواصل شش ماه یک بار مرتباً باید دندانپزشک و جراح دهان وضعیت کودک را بررسی نماید.

در این سن تقریباً همه دندان های شیری بیرون زده اند اما در کودکان مبتلا به شکاف کام و لثه، اغلب تأخیر در رویش دندان های شیری و دندان های دائمی تجربه می شود.

شکاف کام باعث می شود تمیز کردن دندان ها دشوار شود و نتیجه احتمال پوسیدگی دندان افزایش می یابد. حفظ بهداشت دهان برای پیشگیری از عفونت دندان و لثه و در نتیجه از دست دادن دندان اهمیت زیادی دارد.

 

کودکان سه تا پنج ساله

در فواصل شش ماه یکبار دندانپزشک تمیز کاری حرفه ای و جرم گیری انجام می دهد تا از بروز پوسیدگی دندان پیشگیری شود. کودک باید هر روز دو مرتبه مسواک بزند و یک مرتبه نخ دندان بکشد. از مصرف غذاهای ناسالم مانند نوشابه وسایل نوشیدنی های گازدار و قند باید پرهیز شود.

 

کودکان پنج تا هشت ساله

هر شش ماه یک بار برای تمیز کاری حرفه ای و جرم گیری به دندانپزشک مراجعه میشود. برای شروع درمان آماده سازی برای پیوند استخوان فک در محل شکاف کام در خط لثه، به ارتودنتیست باید مراجعه شود.

ارتودنتیست به حرکت دندان ها در قوس دندانی کمک میکند. این کار با استفاده از وسیله های ارتودنسی از جمله براکت و بزرگ کننده کام صورت می گیرد. پیوند استخوان آلوئولار زمانی اتفاق می افتد که دندان های دائم بیرون نزده اند اما همه تقریباً شکل گرفته اند و آماده بیرون زدن هستند.

برخی از دندان های شیری ممکن است لازم باشد پیش از پیوند به استخوان آلوئولار، کشیده شوند. کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند.

 

کودکان 9 تا 11 ساله

در این سن کودکان دندان بندی مختلط دارد به این معنی که برخی از دندان& اند در حالی که هنوز برخی از دندان های شیری باقی مانده اند. برای برنامه ریزی جهت عمل جراحی، باید با دندانپزشک و جراح صحبت کنید.

این سن برای پیوند استخوان آلوئولار معمولاً بهترین سن است. باید هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه شود. کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند.

برنامه درمان ارتودنسی برای حرکت دادن دندان ها به جایگاه درست، پیش از پیوند استخوان ادامه دارد. ممکن است لازم باشد برخی از دندان ها در این سن کشیده شود.

 

نوجوانان 12 تا 15 ساله

ارتودنتیست به حرکت دادن دندان ها به موقعیت ایده آل، ادامه می دهد. معمولاً کودکانی که شکاف کام دارند برخی از دندان های دائمی خود را از دست می دهند.

کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند. در صورت لزوم برای برنامه ریزی جهت عمل جراحی فک با متخصص باید صحبت شود. چکاپ های دندانپزشکی شش ماه یک بار باید ادامه پیدا کند تا از پوسیدگی دندان جلوگیری شود.

 

نوجوانان 16 تا 21 ساله

مراجعات منظم به تیم جراحی هر شش ماه تا 12 ماه یکبار باید صورت بگیرد. چکاپ های دندانپزشکی هر شش ماه یکبار انجام می شود.
کودکان باید روزی دو تا سه مرتبه مسواک زده و هر روز نخ دندان بکشند.
جراح دهان برای بررسی لزوم یا عدم لزوم کشیدن دندان های عقل، دهان را باید معاینه کند.
عمل جراحی اصلاحی فک در شرایطی که سن رشد اسکلتی به پایان رسیده است و آخرین دوره جهش رشد تمام شده است، انجام می شود.
پس از عمل جراحی فک در صورت لزوم با کاشت ایمپلنت جای خالی دندان ها پر می شود.
پس از پایان درمان ارتودنسی با براکت، استفاده از نگهدارنده ارتودنسی یا ریتینر شروع شده و تا چند سال ادامه پیدا می کند.

سلامت دندان های کودک برای افرادی که دچار شکاف کام هستند اهمیت زیادی دارد. سلامت استخوان ها بستگی زیادی به سلامت دندان ها و لثه دارد. اگر دندان ها دچار پوسیدگی شده و از دست بروند استخوان فک نیز تحلیل رفته و کوچک می شود.

از طرفی کودک از سنین بسیار کم مجبور به استفاده از دندان مصنوعی می شود. همچنین در سایتnhs اطلاعات کاملی وجود دارد.

 
درمان شکاف لب و کام در کودکان - رسالت کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
درمان شکاف لب و کام در کودکان - ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل
 

مقالات مرتبط :

ایمپلنت دندان چیست؟ | هزینه کاشت ایمپلنت دندان در سال 1403

بهترین مرکز ایمپلنت | کلینیک تخصصی ایمپلنت

ایمپلنت یک روزه | کاشت دندان در یک روز - تحویل فوری روکش

بهترین دندانپزشک در شهرک غرب | تهران

ایمپلنت دیجیتال | مراحل درمان – محاسبه قیمت و مشاوره

متخصص ایمپلنت | بهترین متخصص ایمپلنت از نگاه بیماران

جراحی لثه با لیزر و هزینه آن و بیماری های لثه چیست؟

کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]

لمینت دندان چیست؟ انواع لمینت دندان | قیمت لمینت در سال 1403

 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۳۹۹/۱۲/۰۹۰۰
پاسخآیا کسی که رحم اجاره میده لب شکری باشه روی جنین هم اثر میگذاردممکنه که جنین هم لب شکری بشه؟
دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۲/۱۰۰۰

سلام،خیر.این مسائل به ژنتیک پدر و مادر ربط داره

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location