این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

             تخفیف ویژه ایمپلنت برای اطلاعات بیشتر تماس کلیک کنید

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

جراحی اصلاحی فک

جراحی اصلاحی فک

جراحی اصلاحی فک: جراحی اصلاحی فک عمل جراحی است که توسط جراح دهان و فک و صورت انجام می شود. طیف گسترده ای از مشکلات اسکلتی و ناهنجاری های دندانی بزرگ و کوچک را با این عمل جراحی می توان اصلاح کرد.

1397/08/10
610
0


 

سندرم ترک دندان چیست؟
 
جراحی اصلاحی فک یا جراحی ارتوگناتیک عمل جراحی است که توسط جراح دهان و فک و صورت انجام میشود. طیف گسترده ای از مشکلات اسکلتی و ناهنجاریهای دندانی بزرگ و کوچک از جمله ناهمراستایی فک ها و دندان ها را با این عمل جراحی میتوان اصلاح کرد. با عمل جراحی اصلاحی فک می توان مشکلات مربوط به جویدن غذا، صحبت کردن و مشکلات تنفسی را حل کرد. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید ) اگر چه ممکن است زیبایی صورت و دهان بیمار تا حد زیادی بهبود یابد اما این عمل برای اصلاح مشکلات عملکردی انجام میشود.
 
برخی از وضعیتهایی که ممکن است نیاز به درمان با جراحی اصلاحی فک داشته باشند به صورت زیر است:
•    مشکل در گاز زدن یا جویدن غذا
•    مشکل در بلع
•    سردرد و درد مزمن مفصل فک
•    ساییدگی شدید دندانها
•    اوپن بایت (به هم نرسیدن دندانهای جلویی در هنگام بسته بودن فکها)
•    عدم توازن در ساختار صورت از جلو یا پهلو
•    جراحات صورت یا نقایص مادرزادی
•    عقب ماندگی چانه
•    بهم نرسیدن لبها در حال استراحت
•    تنفس از راه دهان و خشکی دهان
•    وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه) که با علائمی مانند خروپف مشخص میشود
 
چه افرادی برای بدشکلیهای اسکلتی نیاز به جراحی اصلاحی فک دارند؟
 افرادی که به علت ناهمراستایی فکها یا دندانها، تماس دندانهایشان با یکدیگر در حالت بسته بودن فکها درست نیست. در برخی موارد فک بالا و پایین نرخ رشد متفاوتی دارند، گاهی نیز جراحات و یا نقایص مادرزادی بر همراستایی فکها تاثیر گذاشته و این مشکل را ایجاد کرده است. در درمان ارتودنسی معمولا مشکلات بایت اصلاح میشود اما برای اصلاح ناهمراستایی فکها به ویژه پس از پایان سن رشد، باید عمل جراحی اصلاحی فک صورت بگیرد.
 
ارزیابی نیاز به عمل جراحی
دندانپزشک، ارتودنتیست و جراح دهان و فک و صورت با یکدیگر کار می‌کنند تا مشخص کنند آیا نیاز به عمل جراحی اصلاحی فک دارید یا خیر. جراح دهان و فک و صورت مشخص می‌کند چه عمل جراحی برای شما مناسب است. باید بدانید عمل جراحی ممکن است پیش یا پس از درمان ارتودنسی انجام شود بنابراین طول دوره کل درمان ممکن است چند سال باشد. بنابراین باید به دنبال کردن برنامه ‌های درمانی خود پایبند باشید. همچنین باید انتظارات واقع ‌بینانه از نتایج جراحی داشته باشید. در عمل جراحی اصلاحی فک ممکن است تمامی فک بالا یا فک پایین و چانه  و یا بخش‌هایی از آنها، تغییر موقعیت داده شود. پیش از درمان مدل سه بعدی کامپیوتری استفاده می‌شود تا متوجه شوید دقیقاً چه کاری قرار است انجام شود. عکس پرتوی ایکس کامل از دهان شما گرفته می‌شود تا وضعیت بایت و ساختارهای دهان مشخص شود.
 
عمل جراحی اصلاحی فک چگونه انجام می‌شود؟
معمولاً پیش از عمل جراحی، با سیم ‌کشی دندان‌ها با براکت ارتودنسی، دندان‌ها به موقعیت بهتری انتقال پیدا می‌کنند. از آنجایی ‌که دندان‌ها به موقعیتی مهاجرت کرده ‌اند که پس از عمل جراحی اصلاحی فک موقعیت مطلوبی است، ممکن است در ابتدا فکر کنید وضعیت دندان‌ها بدتر از قبل شده است. اما هنگامی که جراحی فک انجام شود دندان‌ها کاملاً بر یکدیگر جفت می‌شوند. نزدیک به پایان درمان ارتودنسی پیش از عمل جراحی اصلاحی فک، داده ‌ها و عکس‌برداری های جدید از جمله عکس پرتوی ایکس و قالب ‌گیری از دندان‌ها انجام می‌شود تا عمل جراحی دقیق‌تری صورت بگیرد. بسته به نوع عمل جراحی ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود یا تنها بی‌ حسی موضعی به کار گرفته شود.

در حین عمل جراحی، استخوان‌های فک متناسب با نیازهای بیمار تغییر موقعیت داده می‌شود. در برخی موارد ممکن است استخوان اضافه شود، برداشته شود یا مجدداً شکل دهی شود. پیچ و پلیت جراحی، سیم و الاستیک نیز ممکن است برای نگه داشتن فکها در موقعیت جدید استفاده شود. معمولاً برش‌هایی در سطح داخلی دهان ایجاد می‌شود تا جای زخم بر روی صورت نماند با این حال در برخی موارد لازم است برش‌های کوچکی در سطح خارجی دهان ایجاد شود. در صورتی که این کار ضرورت داشته باشد برای به حداقل رساندن اثر آن باید مراقبت هایی صورت بگیرد.

پس از عمل جراحی دستورالعمل خاصی داده می‌شود که شامل محدودیت‌های برنامه غذایی در روزهای اول است. تا مدتی باید تنها مایعات و غذاهای نرم مصرف کنید. تا مدتی باید از استعمال دخانیات و فعالیت‌های بدنی شدید، خودداری کنید. درد پس از عمل جراحی به راحتی با مصرف مسکن کنترل می‌شود. معمولاً ظرف یک تا سه هفته پس از عمل جراحی می‌توانید به سر کار بروید. مرحله التیام اولیه بافت‌ها حدود شش هفته طول می‌کشد اما التیام کامل استخوان‌ها معمولاً 9 تا 12 ماه به طول می‌انجامد.
 
فواید جراحی اصلاحی فک
جراحی اصلاحی فکها باعث می‌شود ارتباط دندان‌ها و فکهای مقابل با یکدیگر بهبودی یابد و دهان از نظر عملکرد، توازن و زیبایی و سلامت وضعیت بهتری داشته باشد. اگر چه هدف از انجام این عمل جراحی بهبود عملکرد دهان است اما در برخی بیماران تکلم را نیز اصلاح می‌کند. نتایج عمل جراحی فک چشمگیر است و تأثیر مثبت آن بر تمامی جنبه‌ های زندگی بیماران احساس می‌شود. همچنین در سایت mayoclinic اطلاعات کاملی وجود دارد . 
 
 

نظرات

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)