این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188089112 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی - عمل جراحی ممکن است عبارتی ترسناک برای مردم باشد اما در واقع بسیاری از عمل های جراحی مثل فرنکتومی بسیار ساده و کوچک هستند و در آنها بافت بسیار کوچکی برش می خورد.

1398/04/30
291
0

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

 
 

معایب و مزایای انواع مواد پر کننده دندان - کلینیک دکتر ابراهیم گل
 

جراحی لثه فرنکتومی

عمل جراحی ممکن است عبارتی ترسناک برای مردم باشد اما در واقع بسیاری از عمل های جراحی مثل فرنکتومی بسیار ساده و کوچک هستند و در آنها بافت بسیار کوچکی برش می خورد. فرنوم (frenum) یا فرنولوم (frenulum) بافت صورتی رنگ کوچکی است که عضوی را به بافت مجاور متصل می‌ کند تا از حرکت کردن بیش از حد آن جلوگیری کند. در واقع فرنوم نوعی محدود کننده حرکت است. در بدن انسان چندین فرنوم وجود دارد اما تنها معدودی از آنها معمولا نیاز به عمل جراحی برداشتن فرنوم که به آن فرنکتومی گفته می‌ شود پیدا می‌ کنند. این  فرنوم ها در داخل دهان قرار دارند. بیشترین موارد فرنکتومی برای فرنوم لب بالا و زبان انجام می شود.
 

 جراحی فرنوم

در بعضی از موارد مصرف بیش از اندازه کوتاه یا سفت است و محدودیت بیش از اندازه ایجاد می‌ کند بنابراین مانع حرکت نرمال عضو می شود.  اگر فرنوم زبان کوتاه یا سفت باشد به زبان اجازه نمی‌ دهد بنابراین در غذا خوردن صحبت کردن یا رشد طبیعی دندان ها در کودکان مشکل ایجاد می کند و همچنین زیبایی دهان و چهره را تحت تاثیر قرار می دهد. در عمل فرنکتومی، فرنوم بریده می‌ شود و حرکت آزادانه و طبیعی به عضو باز می گردد. این عمل جراحی بسیار کم خطر است و یک جراحی سرپایی محسوب می شود. معمولا در همان جلسه اول، درمان با موفقیت به هدف می رسد.
 
 
 
نمی‌توان جلوی نهفته شدن دندان را گرفت اما می‌توان با چکاب های منظم دندانپزشکی و تمیز کردن موثر دندان‌ها و نظارت بر رشد
و بیرون زدن دندان های عقل، جلوی عوارض آن را به موقع گرفت.
 
مطالعه بیشتر >>>   کشیدن دندان عقل 
 

 

انواع فرنکتومی

چند نوع فرنوم در بدن انسان وجود دارد که تعدادی از آنها در دهان و برخی در اندام تناسلی هستند. اما وقتی سخن از فرنکتومی به میان می آید منظور یکی از دو فرنوم لبی یا زبانی است.
 

فرنکتوم لب بالا | فرنوم لب بالا

فرنکتوم لب بالا- در فرنکتومی لبی معمولا فرنوم لب بالا که لب را به لثه وصل میکند کوچک می شود. معمولا در کودکان که دندان ها و لثه در حال رشد هستند، فرنکتومی انجام می شود. مشکل بزرگ بودن فرنوم لب بالا معمولا ایجاد فاصله بین دندانها و تاثیر بر زیبایی دندان ها و لبخند است و معمولا عملی ضروری نیست. بافت رباطی ممکن است بیش از حد رشد کرده و از لب بالا به بین دو دندان جلویی بالایی برسد و باعث فاصله بین دندان ها (دیاستم) شود. اگر فرنوم لب خیلی کوتاه یا سفت باشد، این حالت ممکن است باعث شود دهان باز بماند چرا که حرکت لب بالا محدود شده و از بستن کامل دهان جلوگیری می کند. این منجر به تنفس از راه دهان می شود که در کودکان در رشد ساختار تنفس از راه بینی مشکل ایجاد کرده و رشد مسیر تنفسی و رشد فک را مختل می کند. همچنین ممکن است باعث پسروی لثه شود.
 
 
 
گاهی اوقات دندان در زیر لثه گیر کرده و تنها بخشی از آن بیرون می زند و گاهی اصلا دندان نمی تواند از لثه بیرون بزند.
این اتفاق در مورد دندان عقل بسیار شایع است.
 
 

 

فرنکتومی زبان | فرنوم زبانی

فرنکتومی زبان- فرنوم زبانی گره بافتی کوچکی است که در زیر زبان قرار دارد و باعث می شود زبان مهار شده و از جای خود بیش از حد خارج نشود. در بیشتر افراد این بافت حالت طبیعی داشته و زبان انعطاف پذیری کافی دارد که باعث می شود به اطراف حرکت کرده و هنگام صحبت کردن و غذا خوردن داشته باشد، درست عمل کند. اما اگر این بافت خیلی سفت یا کوچک باشد باعث می شود زبان آزادی حرکت خود را تا حدی از دست داده و محدود شود. به این وضعیت گره زبان نیز گفته می شود. گره زبان چند مشکل می تواند به دنبال داشته باشد. اگر زبان خیلی به کف دهان وصل باشد در کودکان کم سن رشد مناسب فک مختل می شود و مشکلات ارتودنسی بلند مدت ایجاد می شود و گاهی ممکن است وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه خواب) اتفاق بیفتد. دوم این که این وضعیت اجازه نمی دهد زبان درست به سقف دهان بچسبد. در هنگام بلعیدن باید زبان به سقف دهان فشار داده شود نه به دندان های جلویی. همچنین گره زبان باعث می شود فرد نوک زبانی صحبت کند.

 

فرنکتوم لب پایین | فرنوم لب پایین

فرنکتومی لب پایین – فرنکتومی لب پایین به همان دلیل انجام می شود که فرنکتومی لب بالا انجام می شود. به طور کلی این کار برای جلوگیری از مشکلات پریودنتال و پسروی لثه انجام می شود اما در افراد مسن تر برای انطباق دندان مصنوعی نیز این کار انجام می شود. در افرادی که دندان مصنوعی دارند و فرنوم لب آنها خیلی سفت یا پایین است، هنگامی که لب ها حرکت می کنند فرنوم باعث راندن دندان مصنوعی و شل شدن آن می شود در نتیجه دندان درست در جای خود قرار نمی گیرد.

 

 
 

کشیدن دندان عقل + جراحی دندان عقل نهفته + بدون درد و خونریزی

معایب و مزایای انواع مواد پر کننده دندان  - انواع دندان عقل

دندان عقل سومین دندان آسیاب بزرگ (Wisdom Tooth) می‌ باشد. دندان عقل دیرتر از دندان‌ های دیگر از سن 17 تا 21
سالگی‌ رشد می‌ کند. با کوچک شدن فک به دلیل رشد انسان، رشد دندان عقل به علت کمبود فضا محدود می شود
و در نتیجه دندان عقل خود را به شکل نهفته و نیمه ‌نهفته (Wisdom Teeth) نشان می‌دهد.
 
در صورتی که کشیدن دندان عقل و درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به دندان های دیگر آسیب برساند.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
 
 
 
 
 
معایب و مزایای انواع مواد پر کننده دندان  - ویدیوهای بیشتر
 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - نبش خیابان گلسا (گل افشان)- پلاک 34 - واحد 2

تلفن : 88089112- 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

ایمپلنت دندان    ایمپلنت     قیمت ایمپلنت    هزینه کاشت دندان    کاشت دندان    کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر ابراهیم گل     متخصص ایمپلنت   لمینت دندان  قیمت  لمینت دندان   قیمت کامپوزیت دندان    کامپوزیت   ایمپلنت بدون درد    جراحی لثه   جراح لثه   مرکز ایمپلنت   ایمپلنت در یک روز   ایمپلنت دندان جلو    متخصص کاشت دندان   مرکز ایمپلنت تهران  کلینیک دندانپزشکی   دندانپزشک   شهرک غرب    هزینه ایمپلنت   ایمپلنت فوری    قیمت  ایمپلنت ALL ON 4     جراح ایمپلنت   سینوس لیفت   بازسازی استخوان  عوارض ایمپلنت  کاشت دندان مصنوعی    متخصص کاشت ایمپلنت دندان    جراح دندانپزشک    دکتر ابراهیم گل   مرکز تخصصی ایمپلنت   هزینه ایمپلنت دندان جلو  ایمپلنت all on 4    همه چیز در مورد ایمپلنت     ایمپلنت آمریکایی     قیمت ایمپلنت آمریکایی  ایمپلنت کره ای   قیمت ایمپلنت کره ای   لمینت بدون تراش      جدول قیمت لمینت دندان سال 97    جدول قیمت لمینت سال 97   قیمت ایمپلنت سوییسی  جدول قیمت کامپوزیت سال 97    جدول قیمت ایمپلنت سال 97   قیمت ایمپلنت   قیمت ایمپلنت دندان   کشیدن دندان عقل