این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی - عمل جراحی ممکن است عبارتی ترسناک برای مردم باشد اما در واقع بسیاری از عمل های جراحی مثل فرنکتومی بسیار ساده و کوچک هستند.

1402/08/13
3,182
4

جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 
 
جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی  - کلینیک دکتر ابراهیم گل
 

جراحی لثه فرنکتومی

عمل جراحی ممکن است عبارتی ترسناک برای مردم باشد اما در واقع بسیاری از عمل های جراحی مثل فرنکتومی بسیار ساده و کوچک هستند و در آنها بافت بسیار کوچکی برش می خورد. فرنوم (frenum) یا فرنولوم (frenulum) بافت صورتی رنگ کوچکی است که عضوی را به بافت مجاور متصل می‌ کند تا از حرکت کردن بیش از حد آن جلوگیری کند.

(توصیه می شود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید ) در واقع فرنوم نوعی محدود کننده حرکت است. در بدن انسان چندین فرنوم وجود دارد اما تنها معدودی از آنها معمولا نیاز به عمل جراحی برداشتن فرنوم که به آن فرنکتومی گفته می‌ شود پیدا می‌ کنند. این  فرنوم ها در داخل دهان قرار دارند. بیشترین موارد فرنکتومی برای فرنوم لب بالا و زبان انجام می شود.

 

 جراحی فرنوم

در بعضی از موارد مصرف بیش از اندازه کوتاه یا سفت است و محدودیت بیش از اندازه ایجاد می‌ کند بنابراین مانع حرکت نرمال عضو می شود.  اگر فرنوم زبان کوتاه یا سفت باشد به زبان اجازه نمی‌ دهد بنابراین در غذا خوردن صحبت کردن یا رشد طبیعی دندان ها در کودکان مشکل ایجاد می کند و همچنین زیبایی دهان و چهره را تحت تاثیر قرار می دهد.

در عمل فرنکتومی، فرنوم بریده می‌ شود و حرکت آزادانه و طبیعی به عضو باز می گردد. این عمل جراحی بسیار کم خطر است و یک جراحی سرپایی محسوب می شود. معمولا در همان جلسه اول، درمان با موفقیت به هدف می رسد.

 
 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  کشیدن دندان عقل
 
 

انواع فرنکتومی

چند نوع فرنوم در بدن انسان وجود دارد که تعدادی از آنها در دهان و برخی در اندام تناسلی هستند. اما وقتی سخن از فرنکتومی به میان می آید منظور یکی از دو فرنوم لبی یا زبانی است.

 

فرنکتوم لب بالا | فرنوم لب بالا

فرنکتوم لب بالا- در فرنکتومی لبی معمولا فرنوم لب بالا که لب را به لثه وصل میکند کوچک می شود. معمولا در کودکان که دندان ها و لثه در حال رشد هستند، فرنکتومی انجام می شود. مشکل بزرگ بودن فرنوم لب بالا معمولا ایجاد فاصله بین دندانها و تاثیر بر زیبایی دندان ها و لبخند است و معمولا عملی ضروری نیست.

بافت رباطی ممکن است بیش از حد رشد کرده و از لب بالا به بین دو دندان جلویی بالایی برسد و باعث فاصله بین دندان ها (دیاستم) شود. اگر فرنوم لب خیلی کوتاه یا سفت باشد، این حالت ممکن است باعث شود دهان باز بماند چرا که حرکت لب بالا محدود شده و از بستن کامل دهان جلوگیری می کند.

این منجر به تنفس از راه دهان می شود که در کودکان در رشد ساختار تنفس از راه بینی مشکل ایجاد کرده و رشد مسیر تنفسی و رشد فک را مختل می کند. همچنین ممکن است باعث پسروی لثه شود. همچنین در سایت wikipedia.org اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 
 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  انواع مختلف گیر کردن دندان عقل در زیر لثه
 
 

فرنکتومی زبان | فرنوم زبانی

فرنکتومی زبان- فرنوم زبانی گره بافتی کوچکی است که در زیر زبان قرار دارد و باعث می شود زبان مهار شده و از جای خود بیش از حد خارج نشود. در بیشتر افراد این بافت حالت طبیعی داشته و زبان انعطاف پذیری کافی دارد که باعث می شود به اطراف حرکت کرده و هنگام صحبت کردن و غذا خوردن داشته باشد، درست عمل کند.

اما اگر این بافت خیلی سفت یا کوچک باشد باعث می شود زبان آزادی حرکت خود را تا حدی از دست داده و محدود شود. به این وضعیت گره زبان نیز گفته می شود.

گره زبان چند مشکل می تواند به دنبال داشته باشد. اگر زبان خیلی به کف دهان وصل باشد در کودکان کم سن رشد مناسب فک مختل می شود و مشکلات ارتودنسی بلند مدت ایجاد می شود و گاهی ممکن است وقفه تنفسی در حین خواب (اپنه خواب) اتفاق بیفتد.

دوم این که این وضعیت اجازه نمی دهد زبان درست به سقف دهان بچسبد. در هنگام بلعیدن باید زبان به سقف دهان فشار داده شود نه به دندان های جلویی. همچنین گره زبان باعث می شود فرد نوک زبانی صحبت کند.

 

فرنکتوم لب پایین | فرنوم لب پایین

فرنکتومی لب پایین فرنکتومی لب پایین به همان دلیل انجام می شود که فرنکتومی لب بالا انجام می شود. به طور کلی این کار برای جلوگیری از مشکلات پریودنتال و پسروی لثه انجام می شود اما در افراد مسن تر برای انطباق دندان مصنوعی نیز این کار انجام می شود. در افرادی که دندان مصنوعی دارند و فرنوم لب آنها خیلی سفت یا پایین است، هنگامی که لب ها حرکت می کنند فرنوم باعث راندن دندان مصنوعی و شل شدن آن می شود در نتیجه دندان درست در جای خود قرار نمی گیرد.

 
ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل - جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی
 
 

ایمپلنت فوری دندان

کاشت ایمپلنت + روکش دندان + تحویل فوری حتی یک روزه

کاشت ایمپلنت و روکش دندان - تحویل فوری حتی یک روزه - جراحی فرنکتومی در دندانپزشکی
ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه ریشه دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود.

پس از جوش خوردن ایمپلنت قالبگیری انجام می شود و پس از ساخته شدن پروتز در لابراتوار، روکش به بیمار تحویل داده می شود؛

گاهی می شود این پروسه را حتی در یک روز انجام داد.

 

در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،

پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
صدف عبدی
۱۴۰۰/۰۵/۱۲۰۰
پاسخبا سلام خدمت خانم دکتر ابراهیم گل
بنده سال 90 یکی از دندانهایم را درمان ریشه کردم.یک ماه و نیم پیش لثم آبسه کرد رفتم دندانپزشکی با مصرف انتی بیوتیک ابسه برطرف شد اما تشخیص دادن که باید ایمپلنت کنم.بنده قصد بارداری دارم میتونم بعد از زایمان ایمپلنت رو انجام بدم؟
دکتر ابراهیم گل
۱۴۰۰/۰۵/۱۳۰۰

سلام روز به خیر

نیاز به معیانه کلینیکی و بررسی وضعیت دندان های شما میباشد.در صورت تمایل به تعیین وقت ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنن.

شماره تماس: 86128996

کاظم
۱۳۹۹/۱۱/۰۸۰۰
پاسخ

سلام خانم دکتر دندان عقل های پایین من به حالت دراز کش در لثه هست و نصفش بیرونه. درد نداره و اذیت هم نمیکنه،اگر نکشم آسیبی به بقیه دندان هام و لثه ها نمیزنه؟

دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام وقت بخیر

برای اعلام نظر باید معاینه کلینیکی صورت گیرد تا وضعیت دندان عقل شما بررسی شود.

همچنین میتوانید عکس دندان خود را برای مشاوره از طریق لینک زیر برای ما ارسال کنید:

https://drebrahimgol.com/send-your-cbct

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location