این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

مطب ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا جمعه 9 الی 21 حتی ایام تعطیل

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟ - سفید کردن دندان ها درمان بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی است و تقریبا هر کسی دلش میخواهد دندان های سفید و براق داشته باشد.

1402/05/16
3,115
6

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟

 
فهرست مطالب سایت (کلیک کنید)
 
آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟ - کلینیک دکتر ابراهیم گل
 

سفید کردن دندان ها درمان بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی است و تقریبا هر کسی دلش می خواهد دندان های سفید و براق داشته باشد. سفید کردن دندان ها درمانی انتخابی است که باعث می شود دندان هایی سفید تر و عاری از لک داشته باشیم و لبخندمان زیباتر و جذاب تر شود. (توصیه می شود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید)

برای سفید کردن دندان ها روش های زیادی وجود دارد از جمله روش های طبیعی سفید کردن دندان ها، محصولات خانگی اعم از خمیر دندان، دهانشویه، چسب و کیت ژل و تری آماده و سفید کردن فوری و حرفه ای دندان ها در مطب.

اگر برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید این کار تحت نظر او انجام می شود بنابراین عوارضی ندارد و مراقبت ها و احتیاط های لازم در نظر گرفته می شود. علاوه بر این پیش از سفید کردن دندان ها با بلیچینگ، دندانپزشک دهانیتان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود شرایط لازم برای سفید کردن دندان ها را دارید.

مثلا اگر دندان هایتان جرم داشته باشند ممکن است بهتر باشد ابتدا جرمگیری انجام بدهید یا اگر پوسیدگی دارید ابتدا دندانتان را ترمیم کنید. محصولاتی که دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند حاوی عامل بلیچینگ با غلظت بالا است. عامل بلیچینگ مواد شیمیایی است که باید با دقت استفاده شود.

 

بلیچینگ چگونه دندان ها را سفید می کند؟

ترکیبات فعال موجود محصولات شیمیایی سفید کننده دندان از پروکسید هیدروژن تشکیل شده اند. این ترکیب به صورت پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید (کاربامید) استفاده می شود. پروکسید کاربامید ترکیب پایداری است که در تماس با آب شکسته و به پروکسید هیدروژن تبدیل می شود.

در بلیچینگ عوامل رنگ زا که به آنها کروموژن گفته می شود باید از بین بروند. کروموژن ممکن است در سطح دندان جمع شده باشد و لکه های سطحی ایجاد نماید و یا وارد اعماق دندان شده و لکه های داخلی ایجاد کند.

روش پاک کردن لکه های سطحی با لکه های عمیق تفاوت دارد. کروموژن ها ممکن است ترکیبات آلی بزرگ با پیوند دوگانه مزدوج باشند یا از ترکیبات فلزی تشکیل شده باشند. تمیز کردن کروموژن هایی که بیشتر از ترکیبات آلی تشکیل شده اند با شکستن پیوندهای دوگانه مزدوج آنها انجام می شود.

در مورد کروموژن های فلزی تمیز کردن لکه ها سخت تر است. روش های دیگری که برای سفید کردن لکه های کروموژن های فلزی وجود دارد عبارتند از لمینت و روکش.

 

محصولات سفید کننده دندان

امروزه  محصولات زیادی برای از بین بردن لکه های دندان وارد بازار شده اند. انتخاب نوع محصول سفید کننده بستگی به نوع لکه ای که می خواهید پاک کنید، دارد. با این حال به طور کلی محصولات سفید کننده دندان به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

1- پاک کننده ها مثل برخی خمیر دندان ها که بیشتر از مواد ساینده و پاک کننده برای پاک کردن کروموژن های سطح دندان، تشکیل شده اند.
2- مواد بلیچینگ که با کروموژن ها واکنش داده و رنگ دندان را روشن تر می کنند.
3- محصولاتی که هم پاک کننده هستند و هم واکنش بلیچینگ انجام می دهند.
4- کیت های خانگی سفید کننده دندان عمدتا برای روشنتر کردن لکه های جزئی دندان مناسبند در صورتی که برای پاک کردن لکه های سخت تر، معمولا باید دندان ها به صورت حرفه ای در مطب دندانپزشکی تمیز شوند. این که دندان ظرف چه مدت تمیز می شود بستگی به مدت زمانی که دندان ها در معرض عامل بلیچینگ بوده اند و غلظت مواد دارد.

 
 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  کشیدن دندان عقل + [هزینه جراحی دندان عقل]
 
 

خمیر دندان سفید کننده

این خمیر ها در اصل از مقادیر زیادی مواد سایند و پاک کننده تشکیل شده اند. مقدار کمی پروکسید کارباماید یا پروکسید هیدروژن نیز برای کمک به روشنتر کردن رنگ دندان ها در این خمیر دندان ها ممکن است استفاده شده باشد.

با این حال این محصولات عامل بلیچینگی مثل هیپوکلریت سدیم برای سفید کردن دندان ها ندارند. خمیر دندان سفید کننده یک تا دو درجه رنگ دندان ها را می تواند سفیدتر نماید.

 

چسب سفید کننده

چسب سفید کننده یک نوار چسب پلاستیکی است که طراحی آن به گونه ای است که به راحتی بر روی سطح جانبی یا جلویی دندان ها که در هنگام لبخند زدن در معرض دید قرار دارند، چسبانده می شود. پس از این که چسب را به دندان زدید، به آرامی ژل پروکسید داخل آن آزاد می شود و بر روی دندان ها تاثیر می گذارد.

چسب سفید کننده برای مصرف خانگی طراحی شده و بهتر است تا دو هفته و هر بار به مدت سی دقیقه روی دندان بماند. همچنین در سایت metro.co.uk اطلاعات مفیدی وجود دارد.

 

ژل سفید کننده

ژل های سفید کننده حاوی پروکسید هستند و با کمک مسواک بر روی سطوح دندان قرار می گیرند. معمولا ژل باید دو مرتبه در روز استفاده شود. چسب و ژل سفید کننده دندان می تواند رنگ دندان را یک تا دو درجه روشن تر کند.

 

دهانشویه سفید کننده

این انواع دهانشویه از ترکیباتی مثل پروکسید هیدروژن تشکیل شده اند و با کروموژن ها واکنش می کنند. دو بار در روز دهان خود را با دهانشویه سفید کننده بشویید. دقت کنید هر مرتبه باید حدود 60 ثانیه دهانشویه در دهانتان بماند تا بر دندان ها تاثیر بگذارد. معولا بعد از سه ماه استفاده منظم، دندان ها سفیدتر می شوند.

 

ژل و تری سفارشی

دندانپزشک می تواند قالب دندان هایتان را گرفته و پلاک مخصوصی برای سفید کردن دندان ها برایتان بسازد که به آن تری گفته می شود. برای استفاده، ژل را داخل تری پر می کنید و تری را که وسیله ای شبیه محافظ دهان است، روی دندان ها می گذارید تا ژل در تماس با دندان ها قرار گرفته و تاثیر بگذارد.

از آنجایی که تری سفارشی برای شما ساخته شده دقیقا بر دندان ها انطباق دارد و ژل از آن بیرون نمی زند. ژل حاوی پروکسید کارباماید است و دو تا چهار ساعت در روز یا در حین خواب باید در تماس با دندان ها باشد.

 
 
این مقاله را هم مطالعه کنید:  انواع مختلف گیر کردن دندان عقل در زیر لثه
 
 

ژل و تری آماده

ژل و تری آماده را به صورت یک کیت از داروخانه می توانید تهیه کنید. مشکل اساسی این روش این است که تری اندازه دندان های شما نیست بلکه تک سایز است بنابراین به راحتی ممکن است ژل از داخل آن بیرون زده و با لثه تماس پیدا کند و آن را تحریک و ملتهب نماید.

 

آیا استفاده از سفید کننده های دندان عوارض دارد؟

محصولات خانگی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود به طور کلی بی خطر است به شرطی که محصول مطمئنی خریداری کنید و نحوه استفاده از آن را درست و طبق دستور درج شده بر روی محصول، در پیش بگیرید.

در هر صورت مصرف طولانی مدت محصولات سفید کننده دندان توصیه نمی شوند چرا که تاثیر بدی بر سلامت دندان ها و لثه ممکن است داشته باشند. هرگز بدون اجازه دندانپزشک اقدام به مصرف این محصولات نکنید.

ابتدا باید دهانتان معاینه شود و محصول مناسبی متناسب با شرایط شما تجویز شود. مدت زمان توصیه شده برای سفید کرده دندان ها با این محصولات تنها چهارده روز است. نکته مهم دیگر این است که نباید برای سفید نگه داشتن دندان های خود تنها بر سفید کننده اتکا کنید بلکه با حفظ بهداشت دهان، محدودیت خوراکی های پر رنگدانه و جرمگیری به موقع می توانید سفیدی دندان های خود را بیشتر حفظ کنید.

اگر میخواهید دندان های خود را سفید کنید بهترین کار این است که نزد دندانپزشک این درمان را انجام بدهید چون احتمال بروز عوارض بسیار کمتر است. در صورتی که سفید کننده دندان را درست استفاده نکنید ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

 

1- حساسیت دندان پس از مصرف طولانی مدت محصولات

2- مشکلات لثه از جمله التهاب خفیف لثه

3- از دست رفتن مواد معدنی دندان ها

4- افزایش خطر معدنی زدایی دندان ها

5- صدمه دیدن پالپ (بخش هسته ای دندان)

6- فرسایش دندان ها

 

همچنین تحقیقات جدید نشان می دهند مصرف طولانی مدت مواد سفید کننده دندان عوارضی مثل تغییر رنگ و خراب شدن پرکردگی دندان را به دنبال دارد.

 
ویدیو نظرات بیماران دکتر ابراهیم گل - آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟
 
 

ایمپلنت فوری دندان

کاشت ایمپلنت + روکش دندان + تحویل فوری حتی یک روزه

کاشت ایمپلنت و روکش دندان - تحویل فوری حتی یک روزه - آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟
ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه ریشه دندان جایگزین دندان از دست رفته می شود.

پس از جوش خوردن ایمپلنت قالبگیری انجام می شود و پس از ساخته شدن پروتز در لابراتوار، روکش به بیمار تحویل داده می شود؛

گاهی می شود این پروسه را حتی در یک روز انجام داد.

 

در صورتی که یک یا تعدادی از دندان هایتان را از دست داده اید و نیاز به اطلاعات بیشتر دارید،

پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
 

نظرات کاربران

captcha Refresh
ناشناس
۱۴۰۰/۰۴/۲۷۰۰
پاسخخسته نباشید
دندان7 را باید ایمپلنت کنم آیا اول ایمپلنت باید انجام شود یا ارتودنسی؟
دکتر ابراهیم گل
۱۴۰۰/۰۴/۲۸۰۰

سلام روز به خیر.

جهت اظهار نظر نیاز به معاینه کلینیکی میباشد.

برای تعیین وقت ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید تا همکارانم راهنماییتون کنن.

شماره تماس:86128996

 

ناشناس
۱۳۹۹/۱۲/۲۷۰۰
پاسخ دوسال پیش دندان هام را روکش کردم الان چندروز است که در قسمت لثه ام احساس سوزش و گاهی درد دارم نمیدونم دلیلش چیه لطفا راهنماییم بفرمایید.
دکتر ابراهیم گل
۱۴۰۰/۰۲/۰۱۰۰

سلام روز بخیر

لبه لثه دندانهایی که روکش شده اند دچار التهاب موضعی میشود،در صورتی که روکش مشکلی نداشته باشد و دندان زیر روکش پوسیده نباشد با رعایت بهداشت و استفاده از دهانشویه مشکل حل میشود.البته ممکن است جرمهای زیر لثه نیز عامل این مورد باشند.به هرحال توصیه میشود جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

لوف آبادی
۱۳۹۹/۱۱/۰۶۰۰
پاسخ

سلام من حدودا دو هفته هست که متوجه شدم لثه هام ورم کرده و دندان هام فرم خودشون رو دارن از دست میدن،میخاستم بپرسم که چه کاری باید انجام بدم؟

دکتر ابراهیم گل
۱۳۹۹/۱۱/۱۹۰۰

سلام وقت بخیر

 بهتر است توسط متخصص لثه معاینه انجام گیرد.

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان فخارمقدم - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، نبش خیابان گلسا)

dr. ebrahimgol location