این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد دکتر سمیه ابراهیم گل کاملا محفوظ می باشد

در این مرکز درمانی کلیه دستورالعمل های ارائه خدمات دندان‌پزشکی در شرایط اپیدمی کرونا‌ویروس رعایت می گردد

کلینیک تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر سمیه ابراهیم گل

02188082941 02186128996 شنبه تا چهارشنبه 9 الی 18

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟ - سفید کردن دندان ها درمان بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی است و تقریبا هر کسی دلش میخواهد دندان های سفید و براق داشته باشد.

1398/06/28
999
3

 

 
آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟ - کلینیک دکتر ابراهیم گل
 
سفید کردن دندان ها درمان بسیار پرطرفدار در دندانپزشکی است و تقریبا هر کسی دلش میخواهد دندان های سفید و براق داشته باشد. سفید کردن دندان ها درمانی انتخابی است که باعث می شود دندان هایی سفید تر و عاری از لک داشته باشیم و لبخندمان زیباتر و جذاب تر شود. (توصیه میشود مقالات لمینت دندان و ایمپلنت دندان را نیز مشاهده کنید )
برای سفید کردن دندان ها روش های زیادی وجود دارد از جمله روش های طبیعی سفید کردن دندان ها، محصولات خانگی اعم از خمیر دندان، دهانشویه، چسب و کیت ژل و تری آماده و سفید کردن فوری و حرفه ای دندان ها در مطب. اگر برای سفید کردن دندان ها به دندانپزشک مراجعه کنید این کار تحت نظر او انجام می شود بنابراین عوارضی ندارد و مراقبت ها. و احتیاط های لازم در نظر گرفته می شود. علاوه بر این پیش از سفید کردن دندان ها با بلیچینگ، دندانپزشک دهانتان را کامل معاینه می کند تا مطمئن شود شرایط لازم برای سفید کردن دندان ها را دارید. مثلا اگر دندان هایتان جرم داشته باشند ممکن است بهتر باشد ابتدا جرمگیری انجام بدهید یا اگر پوسیدگی دارید ابتدا دندانتان را ترمیم کنید. محصولاتی که دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها استفاده می کند حاوی عامل بلیچینگ با غلظت بالا است. عامل بلیچینگ مواد شیمیایی است که باید با دقت استفاده شود.
 

بلیچینگ چگونه دندان ها را سفید می کند؟

ترکیبات فعال موجود محصولات شیمیایی سفید کننده دندان از پروکسید هیدروژن تشکیل شده اند. این ترکیب به صورت پروکسید هیدروژن یا پروکسید کارباماید (کاربامید) استفاده میشود. پروکسید کاربامید ترکیب پایداری است که در تماس با آب شکسته و به پروکسید هیدروژن تبدیل میشود. در بلیچینگ عوامل رنگ زا که به آنها کروموژن گفته میشود باید از بین بروند. کروموژن ممکن است در سطح دندان جمع شده باشد و لکه های سطحی ایجاد نماید و یا وارد اعماق دندان شده و لکه های داخلی ایجاد کند. روش پاک کردن لکه های سطحی با لکه های عمیق تفاوت دارد. کروموژنها ممکن است ترکیبات آلی بزرگ با پیوند دوگانه مزدوج باشند یا از ترکیبات فلزی تشکیل شده باشند. تمیز کردن کروموژنهایی که بیشتر از ترکیبات آلی تشکیل شده اند با شکستن پیوندهای دوگانه مزدوج آنها انجام میشود. در مورد کروموژنهای فلزی تمیز کردن لکه ها سخت تر است. روشهای دیگری که برای سفید کردن لکه های کروموژنهای فلزی وجود دارد عبارتند از لمینت و روکش.
 

محصولات سفید کننده دندان

امروزه  محصولات زیادی برای از بین بردن لکه های دندان وارد بازار شده اند. انتخاب نوع محصول سفید کننده بستگی به نوع لکه ای که میخواهید پاک کنید، دارد. با این حال به طور کلی محصولات سفید کننده دندان به سه گروه زیر تقسیم میشوند:
پاک کننده ها مثل برخی خمیر دندانها که بیشتر از مواد ساینده و پاک کننده برای پاک کردن کروموژنهای سطح دندان، تشکیل شده اند
مواد بلیچینگ که با کروموژنها واکنش داده و رنگ دندان را روشنتر میکنند
محصولاتی که هم پاک کننده هستند و هم واکنش بلیچینگ انجام میدهند
کیتهای خانگی سفید کننده دندان عمدتا برای روشنتر کردن لکه های جزئی دندان مناسبند در صورتی که برای پاک کردن لکه های سخت تر، معمولا باید دندانها به صورت حرفه ای در مطب دندانپزشکی تمیز شوند. این که دندان ظرف چه مدت تمیز میشود بستگی به مدت زمانی که دندانها در معرض عامل بلیچینگ بوده اند و غلظت مواد دارد.
 
 
نمی‌توان جلوی نهفته شدن دندان را گرفت اما می‌توان با چکاب های منظم دندانپزشکی و تمیز کردن موثر دندان‌ها و نظارت بر رشد
و بیرون زدن دندان های عقل، جلوی عوارض آن را به موقع گرفت.
 
مطالعه بیشتر >>>   کشیدن دندان عقل  
 

 

خمیر دندان سفید کننده

این خمیر ها در اصل از مقادیر زیادی مواد سایند و پاک کننده تشکیل شده اند. مقدار کمی پروکسید کارباماید یا پروکسید هیدروژن نیز برای کمک به روشنتر کردن رنگ دندانها در این خمیر دندانها ممکن است استفاده شده باشد. با این حال این محصولات عامل بلیچینگی مثل هیپوکلریت سدیم برای سفید کردن دندانها ندارند. خمیر دندان سفید کننده یک تا دو درجه رنگ دندانها را میتواند سفیدتر نماید.

 

چسب سفید کننده

چسب سفید کننده یک نوار چسب پلاستیکی است که طراحی آن به گونه ای است که به راحتی بر روی سطح جانبی یا جلویی دندانها که در هنگام لبخند زدن در معرض دید قرار دارند، چسبانده میشود. پس از این که چسب را به دندان زدید، به آرامی ژل پروکسید داخل آن آزاد میشود و بر روی دندانها تاثیر میگذارد. چسب سفید کننده برای مصرف خانگی طراحی شده و بهتر است تا دو هفته و هر بار به مدت سی دقیقه روی دندان بماند. همچنین در سایت metro.co.uk اطلاعات مفیدی وجود دارد . 

 

 
 
گاهی اوقات دندان در زیر لثه گیر کرده و تنها بخشی از آن بیرون می زند و گاهی اصلا دندان نمی تواند از لثه بیرون بزند.
این اتفاق در مورد دندان عقل بسیار شایع است.
 
 

 

ژل سفید کننده

ژل های سفید کننده حاوی پروکسید هستند و با کمک مسواک بر روی سطوح دندان قرار میگیرند. معمولا ژل باید دو مرتبه در روز استفاده شود. چسب و ژل سفید کننده دندان میتواند رنگ دندان را یک تا دو درجه روشنتر کند.
 

دهانشویه سفید کننده

این انواع دهانشویه از ترکیباتی مثل پروکسید هیدروژن تشکیل شده اند و با کروموژنها واکنش میکنند. دو بار در روز دهان خود را با دهانشویه سفید کننده بشویید. دقت کنید هر مرتبه باید حدود 60 ثانیه دهانشویه در دهانتان بماند تا بر دندانها تاثیر بگذارد. معولا بعد از سه ماه استفاده منظم، دندانها سفیدتر میشوند.
 

ژل و تری سفارشی

دندانپزشک میتواند قالب دندانهایتان را گرفته و پلاک مخصوصی برای سفید کردن دندان ها برایتان بسازد که به آن تری گفته میشود. برای استفاده، ژل را داخل تری پر میکنید و تری را که وسیله ای شبیه محافظ دهان است، روی دندانها میگذارید تا ژل در تماس با دندانها قرار گرفته و تاثیر بگذارد. از آنجایی که تری سفارشی برای شما ساخته شده دقیقا بر دندانها انطباق دارد و ژل از آن بیرون نمی زند. ژل حاوی پروکسید کارباماید است و دو تا چهار ساعت در روز یا در حین خواب باید در تماس با دندانها باشد.


ژل و تری آماده

ژل و تری آماده را به صورت یک کیت از داروخانه میتوانید تهیه کنید. مشکل اساسی این روش این است که تری اندازه دندانهای شما نیست بلکه تک سایز است بنابراین به راحتی ممکن است ژل از داخل آن بیرون زده و با لثه تماس پیدا کند و آن را تحریک و ملتهب نماید.
 

آیا استفاده از سفید کننده های دندان عوارض دارد؟

محصولات خانگی که برای سفید کردن دندانها استفاده میشود به طور کلی بی خطر است به شرطی که محصول مطمئنی خریداری کنید و نحوه استفاده از آن را درست و طبق دستور درج شده بر روی محصول، در پیش بگیرید. در هر صورت مصرف طولانی مدت محصولات سفید کننده دندان توصیه نمیشوند چرا که تاثیر بدی بر سلامت دندانها و لثه ممکن است داشته باشند. هرگز بدون اجازه دندانپزشک اقدام به مصرف این محصولات نکنید. ابتدا باید دهانتان معاینه شود و محصول مناسبی متناسب با شرایط شما تجویز شود. مدت زمان توصیه شده برای سفید کرده دندانها با این محصولات تنها چهارده روز است. نکته مهم دیگر این است که نباید برای سفید نگه داشتن دندانهای خود تنها بر سفید کننده اتکا کنید بلکه با حفظ بهداشت دهان، محدودیت خوراکی های پر رنگدانه و جرمگیری به موقع می توانید سفیدی دندان های خود را بیشتر حفظ کنید.

اگر میخواهید دندان های خود را سفید کنید بهترین کار این است که نزد دندانپزشک این درمان را انجام بدهید چون احتمال بروز عوارض بسیار کمتر است. در صورتی که سفید کننده دندان را درست استفاده نکنید ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:
 
  1. حساسیت دندان پس از مصرف طولانی مدت محصولات
  2. مشکلات لثه از جمله التهاب خفیف لثه
  3. از دست رفتن مواد معدنی دندان ها
  4. افزایش خطر معدنی زدایی دندان ها
  5. صدمه دیدن پالپ (بخش هسته ای دندان)
  6. فرسایش دندان ها
 
همچنین تحقیقات جدید نشان میدهند مصرف طولانی مدت مواد سفید کننده دندان عوارضی مثل تغییر رنگ و خراب شدن پرکردگی دندان را به دنبال دارد.
 
 
 

کشیدن دندان عقل + جراحی دندان عقل نهفته + بدون درد و خونریزی

آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟    - انواع دندان عقل

دندان عقل سومین دندان آسیاب بزرگ (Wisdom Tooth) می‌ باشد. دندان عقل دیرتر از دندان‌ های دیگر از سن 17 تا 21
سالگی‌ رشد می‌ کند. با کوچک شدن فک به دلیل رشد انسان، رشد دندان عقل به علت کمبود فضا محدود می شود
و در نتیجه دندان عقل خود را به شکل نهفته و نیمه ‌نهفته (Wisdom Teeth) نشان می‌دهد.
 
در صورتی که کشیدن دندان عقل و درمان مورد نظر دیر انجام شود ممکن است به دندان های دیگر آسیب برساند.
پس هر چه سریع تر برای تعیین وقت چکاب و مشاوره با ما در ارتباط باشید.
 
 
 
 
 
 
آیا کیت و سایر محصولات سفید کننده دندان عوارض ندارند؟    - ویدیوهای بیشتر
 
 

نظرات

captcha Refresh
۱۳۹۹/۱۲/۲۷۰۰
پاسخ دوسال پیش دندان هام را روکش کردم الان چندروز است که در قسمت لثه ام احساس سوزش و گاهی درد دارم نمیدونم دلیلش چیه لطفا راهنماییم بفرمایید.
ناشناس
۱۴۰۰/۰۲/۰۱۰۰

سلام روز بخیر

لبه لثه دندانهایی که روکش شده اند دچار التهاب موضعی میشود،در صورتی که روکش مشکلی نداشته باشد و دندان زیر روکش پوسیده نباشد با رعایت بهداشت و استفاده از دهانشویه مشکل حل میشود.البته ممکن است جرمهای زیر لثه نیز عامل این مورد باشند.به هرحال توصیه میشود جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

دسته بندی مقالات

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و تخفیفات سایت در ایمیل خود با خبر شوید

راه های دسترسی به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابراهیم گل:

آدرس :شهرک غرب - بلوار دادمان - بین خیابان فلامک و بلوار فرحزادی - خیابان گلستان - کوچه گلبرگ یکم شرقی- پلاک 4 - واحد 2

تلفن : 86128996

مسیر دسترسی: میدان صنعت، بلوار فرحزادی، بیمارستان آتیه. (از بیمارستان آتیه به سمت خیابان فلامک، خیابان گلستان)